Policka Piętnastka po raz 26.: Siła tradycji, rekord frekwencji?!

 

Policka Piętnastka po raz 26.: Siła tradycji, rekord frekwencji?!


Opublikowane w czw., 05/06/2014 - 16:34

Tradycja. To słowo idealnie opisuje Policką Piętnastkę. Zawody odbywają się nieprzerwanie od 1989 roku. Próby wydłużenia dystansu przez organizatora do półmaratonu zostały powstrzymane przez... uczestników od wielu lat związanych z imprezą. W niedzielę wystartuje 26. edycja biegu.

Polickie zawody zmieniały się wraz z naszym krajem. Pierwszym organizatorem był Związek Socjalistycznej Młodzieży Polskiej „Police”. Na starcie stanęło wtedy 15 mężczyzn. Meta znajdowała się przy ul. Leningradzkiej. Zwyciężyli Bogdan Walas ze Szczecina oraz Marian Kania, którzy na metę wbiegli z takim samym czasem 54:35.

Przez długi czas panie omijały imprezę. W 1991 roku wystartowało ich tylko siedem. Najlepsza okazała się Marzena Nawrocka z czasem 1:04,07. Pierwsza impreza odbywała się na zupełnie innej trasie, wśród lasów. Zaczęliśmy organizować bieg od drugiej edycji. Zmieniliśmy trasę na tę z Polic do Pilchowa, gdzie następował nawrót, ale chyba dopiero w czwartej edycji wypracowaliśmy tę obecną, składającą się z trzech pętli po 5 km. Jest to bardziej czytelne dla kibiców – wspomina Piotr Łada, współorganizator zawodów.

Rok temu w jubileuszowych zawodach wystartowało 149 zawodników, w tym ok. 20 kobiet. Pierwsze cztery miejsca przypadły Kenijczykom, a dwa kolejne Ukraińcom. Najlepszy okazał się David Metto z czasem 45,15. Wśród kobiet wygrała Ukrainka Oksana Melcaeva z rezultatem 56,24. Ostatni raz Polak zwyciężał tu w 2011 roku – Dariusz Kruczkowski. Najlepsza Polka Paulina Włodarek, zwyciężała w 2012 roku.

– Przyjazd Kenijczyków z... Wałbrzycha to pokłosie jubileuszu i wyższych nagród. Jak finiszowali, to za nimi długo, długo nic się nie działo. Dla mnie nie jest to żadna nobilitacja, dlatego w tym roku postąpiłem trochę inaczej. Nagrody są nietypowe. Pierwsza szóstka kobiet i mężczyzn otrzyma po 200 zł, a od miejsca 7 do 12 będą nagrody rzeczowe. Następnie wśród wszystkich będą losowane nagrody pieniężne (10 x 200 zł, 10 x 100 zł, 10 x 50 zł). Czyli ten kto będzie ostatni, też ma szanse na wygraną i ten kto był pierwszy też ma szanse żeby wylosować jeszcze raz 200 zł – wylicza organizator.

– Myślę, że to jest rozsądne. W ubiegłym roku za pierwsze miejsce było 1500 zł, ale przyniosło to więcej szkód niż korzyści. Za kilka lat nie chcieliby tu startować nasi zawodnicy. Ja wolę się pobawić i skierować uwagę na amatorów. Im więcej ludzi tym dla mnie większy zaszczyt – stwierdza stanowczo nasz rozmówca.

Być może oryginalny pomysł przyznawania nagród, a także uruchomienie elektronicznych zapisów sprawiły, że Police szykują się na rekord frekwencji, który wynosi 164 osoby i padł w 2012 roku. – Aktualnie mamy zapisane 152 osoby, czyli więcej niż wystartowało rok temu. Podejrzewam, że przekroczymy 200 osób, bo sporo osób zapiszę w dniu imprezy. Nie każdy ma dostęp do internetu i nie każdy chce z niego korzystać. Wielu uczestników mówi mi wprost, że oni zarejestrują się właśnie w dniu imprezy – mówi Piotr Łada.

Taka frekwencja w takiej miejscowości i na takim dystansie to spory sukces. Dystans 15 km nie jest kuszący dla biegaczy amatorów tak bardzo jak 5 czy 10 km, a nawet półmaraton. Inna sprawa, że bieg będący „pośrodku”, nie posiada nawet swojego oficjalnego rekordu Polski.

– W ubiegłym roku myślałem o tym. Myślałem, że skoro „piętnastka” nie jest dystansem olimpijskim, może warto go wydłużyć. Nie muszę posiadać nawet atestu trasy, bo PZLA nie notuje oficjalnych wyników na 15 km. Jednak biegacze mnie przekonali, że szkoda tej tradycji, że oni już są przyzwyczajeni i jeśli chce robić półmaraton, to warto zrobić dodatkowy bieg. Na to jednak potrzebne byłyby pieniądze. Skoro biegacze są przywiązani do 15 km, to nie będę im zabierał tego dystansu. Chociaż wiem, że więcej osób przyjeżdżałoby na półmaraton czy też maraton – wyjaśnia Piotr Łada.

Start i meta biegu znajdować się będzie na stadionie OSIR Police przy ul. Piaskowej 97. Zawody rozpoczną się o godzinie 10:00. Zapisy drogą internetową prowadzone są do 6 czerwca do godziny 20:00. Później będzie możliwość rejestracji w dniu zawodów, w godzinach 8:00-9:55. Będzie ono zlokalizowane na stadionie OSIR Police.

Każdy z biegaczy otrzymuje koszulkę a uczestnik, który ukończy rywalizację pamiątkowy medal.

Organizator

RZ

fot. Organizator

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce