Półmaraton Szerpa, czyli nawet 20 kg na plecach

 

Półmaraton Szerpa, czyli nawet 20 kg na plecach


Opublikowane w pt., 12/12/2014 - 08:42

Szerpowie to plemię pełniące rolę wysokogórskich tragarzy, których wynajmuje się do przenoszenia towarów w Himalajach. Co mają wspólnego z bieganiem? Okazuje się, że całkiem sporo.W najbliższą niedzielę w Krostoszowicach koło Wodzisławia będzie można się wcielić w rolę Szerpy. Wystarczy założyć plecak i przebiec 21 km. Drobiazg…

III Półmaraton Szerpa wystartuje z krostoszowickiego Orlika o 11:00. Jego trasa, złożona z trzech siedmiokilometrowych pętli, została poprowadzona po okolicznych lasach. To rejony znane z wymagających podbiegów, stromych zejść i wąskich ścieżek, które podczas deszczu zamieniają się w bagno. – Trasa jest pagórkowata. Mamy 12 podbiegów i zbiegów na jednej pętli – zapowiada Zbigniew Marszałkowski, prezes wodzisławskiej Formy, która organizuje bieg. Z pewnością łatwo nie będzie.

Dodatkowym utrudnieniem będzie wymóg startu z plecakiem o wadze co najmniej 3 kg w przypadku pań i 5 kg dla panów. Najodważniejsi mogą powalczyć o tytuł superszerpy i pokonać półmaraton z 20 kg na plecach. Plecaki będą ważone przed startem i za linią mety, żeby mieć pewność, że każdy z tragarzy doniósł cały ładunek. Co warto włożyć do plecaka? – Najlepiej zboże albo karmę dla psów, bo nie opadną na dno jak piasek i nie będą bić po plecach. Nie warto też zabierać butelek z wodą ani ciężarków – sugeruje organizator.

Pomysł na Półmaraton Szerpa narodził się w głowach członków Formy podczas słynnego Maratonu Komandosa w Lublińcu. – Startowaliśmy w Komandosie i pomyśleliśmy, że nie każdy ma taką możliwość, bo nie ma dostępu do munduru czy wojskowych butów. Postanowiliśmy zrobić podobny bieg, ale dostępny dla każdego. – mówi Marszałkowski.

Komandosi muszą dźwigać 10 kg na maratońskim dystansie, szerpowie o połowę mniej na połowę krótszym dystansie. Dzięki temu wielu osób, które nie zdobyły się na bieg w Lublińcu, próbują swoich sił w Krostoszowicach. Nie brakuje też kobiet chętnych do pokonania półmaratonu z obciążeniem na plecach.

Półmaraton Szerpa to impreza przeznaczona dla biegaczy i kijkarzy. Można pokonać jedno, dwa lub trzy okrążenia, w zależności od tego, na ile wystarczy sił. Decyzję można podjąć w trakcie zawodów. Najszybsi zostaną nagrodzeni trofeami, ale na wszystkich, którzy ukończą zawody, czekają wykonane z metalu statuetki. Zostaną też rozlosowane upominki.

W Krostoszowicach pobiegnie także nasza reporterka. Relacja z imprezy jeszcze w weekend na naszych łamach.

Półmaraton Szerpa w naszym KALENDARZU IMRPEZ.

KM

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce