Półmaraton w Ołomuńcu: Rekordzista świata przegrał z własnym zającem

 

Półmaraton w Ołomuńcu: Rekordzista świata przegrał z własnym zającem


Opublikowane w wt., 24/06/2014 - 08:34

Kibice zgromadzeni na mecie półmaratonu w Ołomuńcu oczekiwali mocnego finiszu i sensacyjnego wyniku. Obsada tego biegu była bardzo mocna. Na starcie pojawili się m.in. aktualny rekordzista świata w maratonie Wilson Kipsang i Dennis Kimetto, najszybszy debiutant z Berlina (2012 r.). Kibice doczekali się sensacji, chociaż zupełnie niespodziewanej.

Półmaraton w Ołomuńcu miał być pojedynkiem pomiędzy najszybszymi maratończykami na świecie. Wilson Kipsang trenował wspólnie z Geoffreyem Ronohem, nieznanym zawodnikiem, który w Czechach miał pełnić rolę pacemakera. Zanim przyjechał do Ołomuńca wystartował tylko jeden raz, w Indiach.

Na trasie czeskiego półmaratonu jego zadanie miało polegać na dyktowaniu możliwie szybkiego tempa na dystansie 10km. Wywiązał się z niego znakomicie, tyle że nie zszedł z trasy zgodnie z planem, a zwiększył tempo i ruszył w kierunku mety. Wprawił tym w zdumienie kibiców i organizatorów. Jego nazwisko nie było znane, a w miejscu, gdzie powinno się ono znajdować, widniał napis „pacemaker”.

- Wiem, że to zaskoczenie. Miałem pobiec w tempie 28:20 na 10 km i to zrobiłem. Przebiegłem w tempie 28:15, ale potem czułem się wystarczająco silny, by dokończyć bieg - powiedział organizatorom Geoffrey Ronoh, po tym jak zostawił w tyle Wilsona Kipsanga i ustanowił nowy rekord trasy półmaratonu w Ołomuńcu. Ronoh już zapowiada, że rewelacyjne zwycięstwo, to dopiero przedsmak tego, na co będzie go stać w przyszłości i zapewnia, że jego czas jeszcze nadejdzie.

Wilson Kipsang przekroczył linię mety na drugim miejscu ze stratą 8 sekund do swojego „zająca”. Wśród pań wygrała faworytka imprezy Edna Kiplagat, która również ustanowiła nowy rekord trasy.

Najwyżej wśród Polaków uplasował się Marcin Chabowski, który ze stratą 3 minut i 15 sekund do zwycięzcy, zajął 9. miejsce.

Pełne wyniki Półmaratonu w Ołomuńcu znajdziesz TUTAJ.

IB

fot. RunCzech.com

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce