Polscy globetrotterzy pobiegną na Antarktyce

 

Polscy globetrotterzy pobiegną na Antarktyce


Opublikowane w wt., 22/11/2016 - 15:31

Triathloniści, podróżnicy, wspinacze, maratończycy. Biegacze doświadczeni, dla których Antarctic Ice Marathon będzie już 200 maratonem i tacy, dla których będzie dopiero trzecim. Wszyscy oni będą wśród 52 osób z 18 krajów i już za dwa dni wystartują w mroźnym biegu na dystansie półmaratonu i maratonu. Na razie wszyscy chętni przyjechali już do Punta Arenas i czekają na transport na linię startu.

W tym roku w biegu weźmie udział dwoje Polaków. Na biegun południowy poleciała Joanna Mędraś, która swój pierwszy maraton pobiegła w 2014 r. w Berlinie, ale później nie próżnowała. W tym roku ukończyła Baikal Ice Marathon. Chociaż podobnie jak większość uczestniczek tego biegu, na metę przybiegła po limicie czasu, okazało się, że ze względu na wyjątkowo trudne warunki panujące na zamarzniętym jeziorze, organizatorzy znieśli limity.

W międzyczasie Joanna realizuje swoje projekty „Korona Gór Polski”, zdobywa 4-tysięczniki i wchodzi na wszystkie szczyty Tatr. W przyszłym roku ma zamiar wstąpić do „Klubu 7 Kontynentów”, a Antarctic Ice Marathon będzie jej piątym maratonem.

W tych wszystkich przedsięwzięciach towarzyszy jej mąż. Nie inaczej będzie na Antarktyce. Wojciech Wiwatowski, wspinacz, alpinista przemysłowy, który również ukończył maraton na jeziorze Bajkał, a za 2 dni wystartuje razem z Joanną na biegunie.

Polacy na trasie Antarctic Ice Marathon spotkają się z biegaczami o różnych specjalnościach. Francuz, Eric Beurton to ultramaratończyk z Comrades i Two Ocean Marathon na koncie, Mark De Keyser to dwukrotny zwycięzca styczniowej wersji imprezy, która rozgrywana jest na dystansie 100 km.

Z kolei Gary Thornton to specjalista od bieżni, swego czasu mistrz Irlandii na dystansie 10 000m, którego życiówka w maratonie wynosi 2h17'. To akurat tyle, ile było potrzebne irlandzkim reprezentantom, by zakwalifikować się do Rio. Thornton jest jednym z faworytów lodowej imprezy. Na koncie ma już zwycięstwa w podobnym The Noth Pole Marathon.

Antarctic Ice Marathon wystartuje 24 listopada.

Strona imprezy: www.icemarathon.com

IB


Festiwal Biegów - Wszystko co chcesz wiedzieć o bieganiu

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce