Polscy żołnierze na Mistrzostwach Świata w Maratonie

Opublikowane w pt., 22/11/2013 - 12:02

W Surinamie jest już Wojskowa Reprezentacja Polski, która uczestniczyć będzie w odbywających się tam 45. Wojskowych Mistrzostwach Świata w Maratonie. Klimat Ameryki Południowej nie przypomina naszej jesieni, jednak nasi biegacze nie składają broni. Chcą powalczyć o jak najlepszy wynik.

Wojskowa Reprezentacja Polski w tym roku ma już na koncie duży sukces. Biegacze reprezentujący naszą armię zajęli pierwsze miejsce podczas rozegranych na początku października w Paryżu Wojskowych Mistrzostw Europy w biegu na 20 km. Najlepiej spisała się wtedy Iwona Lewandowska, która zwyciężyła wśród Pań. Natomiast Olga Ochal była trzecia. Niestety zwycięstwo okupione zostało odnowieniem kontuzji kolana i drugą w tym roku artroskopią.

W stolicy Francji wśród mężczyzn najlepiej spisał się Michał Kaczmarek, który wśród mężczyzn zajął trzecie miejsce. Tuż za nim był Henryk Szost (4. miejsce), Arkadiusz Gardzielewski (5. miejsce) oraz Błażej Brzeziński (6. lokata). Choć tym razem zabraknie Iwony Lewandowskiej, to nasi zawodnicy chcą powalczyć także w Surinamie.

Z miejsca rywalizacji, krótką relację dla portalu PZLA.pl zdał Michał Kaczmarek: „Generalnie wszyscy jesteśmy zaskoczeni organizacją i porządkiem gospodarzy. Widać, że stanęli na wysokości zadania. Mieszkamy w hotelu Mariot, gdzie są piękne widoki i jest gdzie wyjść na trening. Wszyscy jesteśmy już po pierwszym treningu - rozruchu i jest naprawdę gorąco. Nie będzie łatwo, ale tego się spodziewaliśmy. Dzisiaj przyjechali Brazylijczycy – faworyci”.

Duży apetyt na medal ma mistrz kraju w maratonie - Arkadiusz Gardzielewski. Trzy lata temu na imprezie tej samej rangi, debiutując na dystansie 42,195 m, zdobył srebrny medal. Jak zapowiedział na jednym z portali społecznościowych będzie to dla niego ostatni start w tym sezonie. Jeszcze przed wylotem pisał: „W sobotę czeka mnie ostatni start wieńczący sezon 2013, który odbędzie się w stolicy Surinamu - Paramaribo. Jestem ciekawy jak organizm zareaguje na tak drastyczną zmianę klimatu. W Paramaribo jest teraz około 30 stopni. Na pewno nie będzie to łatwy start, a ostatnie 10 km będzie się dłużyło”.

Przypomnijmy, że w 2010 r. podczas MŚ Wojskowych w Maratonie zwyciężył Henryk Szost (2:15:28). Wśród Pań najlepiej spisała się wówczas Monika Drybulska, która wywalczyła srebro.

Mistrzowski maraton odbędzie się w sobotę 23 listopada. Mężczyźni na trasę ruszą o godz. 5:30 rano czasu lokalnego, a kobiety pół godziny później. Trzymamy kciuki za naszych reprezentantów, jak tylko poznamy wyniki rywalizacji, opublikujemy je w naszym serwisie.