Prawie tysiąc osób pobiegło w IX Biegu „Pamiętaj z nami” w Krakowie

 

Prawie tysiąc osób pobiegło w IX Biegu „Pamiętaj z nami” w Krakowie


Opublikowane w wt., 16/05/2023 - 15:08

Bieg „Pamiętaj z nami” to wydarzenie upamiętniające wojenne losy krakowian. Tegorocznej odsłonie przyświeca hasło „Oblicza bohaterstwa w czasie wojny”. Już po raz dziewiąty Ulica Pomorska – oddział Muzeum Historyczne Miasta Krakowa – stała się miejscem startu tysiąca biegaczek i biegaczy, którym wojenna historia Krakowa, pamięć o pokoleniach ludzi wojny i okupacji oraz ich ofiarność na rzecz potrzebujących nie jest obojętna.

Jego organizatorem było Muzeum Krakowa. Bieg odbył się w sobotę 13 maja, a biegacze ruszyli na trasę o godzinie 12. Bieg był częścią wydarzenia „Pamiętaj z nami”, będącego świętem Trasy Pamięci, czyli oddziałów Muzeum Krakowa i Muzeum KL Płaszów, które wspólnie opowiadają historię Krakowa lat 1939–1956. Zwyciężył Adam Czerwiński z Wieliczki z czasem 00:14:47.

- Bieg „Pamiętaj z nami” rozpoczął się uroczystym startem przy ul. Pomorskiej, obok Miejsca Pamięci Narodowej Ulica Pomorska, gdzie w czasie wojny była siedziba i więzienie gestapo, a od ponad 40 lat funkcjonuje tu muzeum z zachowanymi celami, na których ścianach ostały się inskrypcje wyryte przez więźniów. Meta biegu zlokalizowana została na prawym brzegu Wisły, na pl. Bohaterów Getta. Podczas okupacji niemieckiej plac był miejscem koncentracji, selekcji i wywózki Żydów do niemieckiego obozu zagłady w Bełżcu. Organizatorzy przygotowali również bogaty program towarzyszący. Po raz pierwszy miałem okazję pobiec w tym wyjątkowym i bardzo wzruszającym biegu. Dopisała pogoda. Zaskoczyła nas bardzo duża liczba osób na trasie biegu, które mocno nas dopingowały. Udało się nawet uzyskać w miarę fajny czas i wybiegać dość dobre miejsce. Dla wszystkich biegaczy organizatorzy przygotowali darmowy wstęp na wystawy Trasy Pamięci Muzeum Krakowa i każdy uczestnik kończący bieg otrzymał piękny medal – relacjonuje Marek Podraza, Ambasador Festiwalu Biegów.

Wyniki: https://live.sts-timing.pl/bpzn2023/

Marek Podraza, Ambasador Festiwalu Biegów

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce