Przegonić smog z Krakowa. Biegacze manifestują

 

Przegonić smog z Krakowa. Biegacze manifestują


Opublikowane w wt., 03/02/2015 - 13:22

Bez medali, sponsorów, opłat, bicia rekordów i limitu czasu. Liczyć się będzie wyłącznie idea. 15 lutego blisko tysiąc osób pobiegnie w maseczkach przeciwpyłowych ulicami Starego Miasta w Krakowie, w ramach I Krakowskiego Biegu Antysmogowego.

„Kraków jest jednym z najprężniej rozwijających się ośrodków biegowych w kraju, miejscem organizacji licznych prestiżowych zawodów, a jego mieszkańcy wręcz rozkochali się w uprawianiu sportu. Jednocześnie Kraków należy do najbardziej zanieczyszczonych miast Europy. Tych dwóch faktów nie da się na dłuższą metę ze sobą pogodzić. Uprawianie biegania wymaga czystego powietrza” – przekonują organizatorzy w komunikacie prasowym.

„Ten bieg, mający charakter manifestacji, ma pokazać nowe oblicze biegacza nie tylko osoby aktywnej fizycznie, ale także i społecznie, która nie może przejść, a raczej przebiec, obojętnie obok najważniejszych dla jego otoczenia spraw” – przekonują w imieniu krakowskich biegaczy. Ich zdaniem zmiany dotyczące poprawy jakości powietrza w mieście idą wolniej niż by tego oczekiwali „(...) Idą... a powinny biec i to szybko!” – wskazują.

„Sprawy muszą przyspieszyć, jeżeli mieszkańcy Krakowa mają żyć w bezpiecznym mieście i bez szwanku dla zdrowa, oddawać się wspólnej pasji – bieganiu”.

W związku z tym organizatorzy biegu manifestacji przygotują petycje do prezydenta Krakowa oraz marszałka województwa małopolskiego z żądaniami przyspieszenia prac dotyczących likwidacji smogu. Obydwie petycje, wraz z podpisami uczestników biegu, zostaną dostarczone bezpośrednio do adresatów dzień po biegu manifestacji.

Bieg odbędzie się w niedzielne przedpołudnie 15 lutego br., start o godzinie 10:00. Trasa o długości 4,5 km została wytyczona wokół Plant oraz ulicami Starego Miasta. Start i meta zlokalizowane będą na pl. Na Groblach, w sąsiedztwie Wawelu. Dla uczestników biegu przygotowane będą maseczki przeciwpyłowe.

„Bieg jest oddolną, społeczną inicjatywą, zrodzoną w środowisku biegaczy zrzeszonych w Biegam Bo Lubię Kraków (Ewa Staniszewska, Izabela Kraczkowska, Bożena Seremet, Adam Kałucki, Marek Gałek, Robert MIchniewski, Krzysztof Janik, oraz Maciek Konik - red.), ich działaniom przyświeca hasło Zabiegamy o zdrowe miasto. Tak też zresztą postanowili nazwać podmiot, który w kolejnych latach będzie organizował tę imprezę. Aż do momentu, gdy w Krakowie przestanie już straszyć smog” – czytamy w komunikacie.

Smog, to nic innego jak zanieczyszczone powietrze w formie zawieszonego pyłu PM10 i PM 2,5. Głównym źródłem pyłów, które zatruwają powietrze są spaliny samochodów i spalanie węgla w piecach grzewczych. Największy problem pojawia się w zimie, kiedy masowe palenie w piecach węglem, brak wiatru i inwersja powodują, że zanieczyszczenia często nie idą wyżej do atmosfery, a pozostają i "wiszą" nad miastem. Dodatkowo przyczyną kumulowania się zanieczyszczeń w mieście jest jego niekorzystne położenie miasta w niecce. W ostatnim czasie w Krakowie trwa zagorzała dyskusja na temat walki z zanieczyszczonym powietrzem. Powstała organizacja Krakowski Alarm Smogowy, która walczy z problemem i uświadamia mieszkańców jakie mogą być skutki tak brudnego tlenu. 

Krakowski Bieg Antysmogowy w naszym KALENDARZU IMPREZ.

mat. pras.

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce