Przepychanki federacji w sprawie dopingu Alptekin

 

Przepychanki federacji w sprawie dopingu Alptekin


Opublikowane w pt., 14/02/2014 - 09:38

Międzynarodowa Federacja Lekkoatletyczna IAAF złożyła zażalenie do Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu w sprawie uniewinnienia tureckiej biegaczki Asli Cakir Alptekin, oskarżonej o stosowanie dopingu. Przypomnijmy, Turecka Federacji Lekkiej Atletyki uniewinniła swoją zawodniczkę. 

W wykryciu dopingu u mistrzyni olimpijskiej z Londynu w biegu na 1500 m pomógł w ubiegłym roku paszport biologiczny, który ujawnił nieprawidłowości w profilu krwi biegaczki. Chociaż Alptekin zostala tymczasowo zawieszona przez IAAF, to jednak krajowa federacja uznała, że „sportsmenka narodowa” (jak ją nazwano) nie złamała przepisów antydopingowych. I odwiesiła karę.

Interwencja IAAF w sprawie zawieszenia dyskwalifikacji była pewna, ale trzeba było na nią czekać aż od końca grudnia ubiegłego roku.

W czasie toczącego się postępowania odwoławczego Asli Cakir Alptekin nie może startować podczas zawodów w Turcji ani w mityngach międzynarodowych. 

Jeśli Trybunał Arbitrażowy przychyli się do argumentacji IAAF, broniącej  wiarygodności paszportu biologicznego, Turczynkę czeka dożywotnia dyskwalifikacja. Będzie to bowiem recydywa. Już raz zawodniczka była zawieszona za stosowanie dopingu,  jeszcze jako juniorka (od 22 września 2004 do 21 września 2006 roku). Biegaczka utraci także złoty medal olimpijski, wywalczony w takich okolicznościach:

Wśród innych sukcesów Asli Cakir Alptekin trzeba wymienić brązowy medal halowych Mistrzostw Świata w Stambule w 2012 roku.

Alptekin jest też aktualną rekordzistką kraju na 1500m w hali – 4:08,74.

Nie wiadomo, kiedy zapadnie ostateczna decyzja w sprawie Turczynki. Trybunał Arbitrażowy teraz w głównej mierze skoncentrowany jest obecnie na Igrzyskach w Soczi.

RZ

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce