Rekordowe bieganie w Perłach Małopolski w Wapiennem

 

Rekordowe bieganie w Perłach Małopolski w Wapiennem


Opublikowane w czw., 13/06/2024 - 15:24

W niedzielę 9 czerwca w Uzdrowisku Wapienne w gminie Sękowa odbyły się biegi w ramach  XII edycji Pereł Małopolski. Perły Małopolski goszczą tutaj od paru lat.  Start i meta zlokalizowane były przy Domu Zdrojowym. Biegaczom dopingowała Małgorzata Małuch, wójt gminy Sękowa, która była również starterem biegu. Imprezę od początku organizuje Stowarzyszenie Perły Małopolski a wspiera  Wysowianka- naturalna woda mineralna, Gmina Sękowa i Gminny Ośrodek Kultury w Sękowej.

 

-Są tutaj idealne i malownicze trasy do biegania i nordic walking. W tym roku zmagano się na trzech dystansach. Biegacze kochają to miejsce i pojawiają się co roku. Z całego serca dziękuję wszystkim, którzy wspierają nas w organizacji tej imprezy, a zwłaszcza Małgorzacie Małuch, wójt gminy Sękowa wraz z pracownikami oraz Iwonie Tumidajewicz, dyrektor GOK w Sękowej- powiedziała nam Daria Węgrzynek, organizatorka Pereł Małopolski.

 

- W tym roku w Wapiennem wystartowało grubo ponad  500 biegaczy, którzy przyjechali do naszego uzdrowiska całymi rodzinami z różnych zakątków Polski. Szczególnie miło nam gościć biegaczy z bardzo odległych miejsc, którzy przybyli do nas po raz pierwszy. Osobiście jestem dumna z tego, że w Perłach Małopolski startowali mieszkańcy naszej gminy, a zwłaszcza nasza młoda reprezentantka Polski w biegach narciarskich Daria Szkurat, która bez problemu wygrała na krótkim dystansie – powiedziała nam Małgorzata Małuch wójt gminy Sękowa.

 

Podczas imprezy nie zabrakło wielu stoisk z akcesoriami dla biegaczy, butami oraz stoisk gastronomicznych. W tym roku w Perłach Małopolski Wapienne 2024 wygrywali: dystans krótki: Daria Szkurat (Bartne) i Przemysław Wróbel (Stryszów), dystans średni: Regina Kulka – Mnich (Ropa) i Kamil Wojnicki (Sufczyn) oraz dystans długi: Katarzyna Księżyc (Nawojowa Góra) Janusz Syrowy (Tarnów)

 

- Nam jest szczególnie miło, że aż trójka biegaczy z naszego powiatu gorlickiego znalazła się na podium, a dwie doskonałe nasze biegaczki wygrały wśród pań na dystansie krótkim i średnim. Na dystansie długim drugi był Sebastian Chłanda nasz doskonały biegacz górski i organizator Gorlickiego Biegu Górskiego. Był to mój kolejny start na dystansie krótkim. Trasa znana więc biegło się dobrze, chociaż nie ukrywam, że błota i to w dużych ilościach nam nie brakowało. Czwarte miejsce w swojej nie, młodej już kategorii wiekowej też cieszy – komentuje Marek Podraza, Ambasador Festiwalu Biegów i uczestnik biegu.

 

Wsród startujących była też wyjątkowa biegaczka Izabela Zatorska – Pleskacz reprezentantka Polski i  jedna z najlepszych biegaczek górskich na świecie.

 

- Po raz pierwszy biegłam w Wapiennem, ale przyjeżdżam tutaj bardzo często na treningi i biegam na Ferdel. Wspaniała atmosfera. Wywalczyłam drugie miejsce wśród kobiet na dystansie krótkim i tu muszę się pochwalić,  w klasyfikacji generalnej łącznie z panami znalazłam się na 18 pozycji. Trasa nie była łatwa, bo nie brakowało błota – powiedziała nam Izabela Zatorska – Pleskacz, wielokrotna medalistka MŚ, ME i MP w biegach górskich i przełajowych.

 

- Na mecie na każdego uczestnika czekał pamiątkowy medal, poczęstunek oraz woda mineralna z Uzdrowiska Wysowa, a dla najlepszych nagrody. Perły Małopolski – to cykl wydarzeń o charakterze sportowym organizowany od 2013 roku w województwie małopolskim. Impreza ta ma na celu połączenie rywalizacji sportowej na wysokim poziomie z formą rodzinnego pikniku w najładniejszych miejscach Małopolski. W tym roku są to drugie zawody z serii czterech biegów. Kolejne odbędą się w Szczawnicy – dodaje Daria Węgrzynek.

 

Wyniki i więcej informacji:

https://protimer.pl/bio/1136/perly-malopolski-wapiennemagura-9-czerwca-2024/results/1198

https://www.facebook.com/perlymalopolski

 

Marek Podraza, Ambasador Festiwalu Biegu

Fot: Marek Podraza

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce