Rekordowy debiut w cieniu tragedii - maraton w Mumbaju


Opublikowane w ndz., 19/01/2020 - 09:15

Etiopczyk Derrara Hurisa pierwszy raz wystartował w maratonie i to jak! Wygrał maraton w Mumbaju, ustanowił nowy rekord trasy i zgarnął około 50 tys. dolarów. Maraton miał też jednak ciemną stron - po ataku serca na trasie zmarł 64-letni biegacz.

Gajanan Maljalkar dostał ataku serca, a w rezultacie doszło do zatrzymania krążenia zaledwie po czterech kilometrach od startu. Został odwieziony do szpitala, ale tam zmarł mimo prób reanimacji. Jak informuje agencja prasowa Asian News International. do szpitala trafiło z powodu problemów z sercem aż siedem kolejnych osób. Między innymi 40-letni Himanshu Thakkar przeszedł operację.

Pod względem frekwencji i sportowo maraton w Mumbaju stał na wysokim poziomie. We wszystkich sześciu konkurencjach biegowych (m.in. półmaraton, bieg na 10 km) wystartowało około 55 tysięcy biegaczy. W biegu na królewskim dystansie było prawie 10 tys. maratończyków.

Rywalizację mężczyzn nieoczekiwanie wygrał Etiopczyk Derrara Hurisa, który nie był wymieniany w elicie zawodów. Być może dlatego, że był to dla niego debiut w maratonie. Wcześniej najlepszy wynik w półmaratonie to 1:01:45 osiągnięty trzy lata temu w półmaratonie w Szanghaju. W ubiegłym roku był drugi w półmaratonie w Paryżu. To były jego największe osiągnięcia do tej pory.

Etiopczyk wygrał w czasie 2:08:09 i poprawił rekord maratonu w Mumbaju. Zresztą poniżej 2:08:35 pobiegli też dwaj jego rodacy, którzy stanęli na podium – Ayele Abshero – 2:08:20, który był głównym faworytem biegu (najlepsza życiówka w elicie – 2:04:23) i Birhanu Teshome – 2:08:26 (życiówka 2:08:20). Za pobicie rekordu tych trzech biegaczy podzielą się 15 tysiącami dolarów. Za wygraną Hurisa dostanie też 45 tys. dolarów, drugie miejsce to 25 tys. dolarów, a trzecie 17 tysięcy.

Rolę głównej faworytki doskonale wypełniła za to Amane Beriso. Etiopka wygrała w czasie 2:24:51 (życiówka - 2:20:48). Do rekordu trasy zabrakło jej tylko 19 sekund. To jej pierwszy w karierze wygrany w karierze. Beriso pięć lat temu wygrała półmaraton w Warszawie.

Na podium stanęły też kolejne Etiopki – druga była Rodah Jepkorir (2:27:14), a trzecia Haven Hailu (2:28:56), która zadebiutowała w maratonie.

AK


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce