Relacja z VI Marszobiegu Pamięci Obozu Hitlerowskiego w Szebniach

 

Relacja z VI Marszobiegu Pamięci Obozu Hitlerowskiego w Szebniach


Opublikowane w śr., 26/10/2022 - 18:00

W VI Marszobiegu Pamięci Obozu Hitlerowskiego w Szebniach wzięło udział 110 osób

Tradycyjnie miłośnicy biegania oraz nordic walking spotkali się w Dobrucowej ( gmina Tarnowiec) w powiecie jasielskim na Marszobiegu Pamięci Obozu Hitlerowskiego w Szebniach. W 1943 r., w lesie w Dobrucowej Niemcy wymordowali, wg. danych Głównej Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich, od 2,5 do nawet 5 tys. osób. Byli to głównie Polacy i Węgrzy żydowskiego pochodzenia przywożeni z likwidowanych gett, etniczni Polacy, Romowie i Łemkowie, więźniowie obozu przymusowej pracy w pobliskich Szebniach. Zbrodni dokonali esesmani z obozu w Szebniach przy pomocy ukraińskich kadetów ze szkoły strażników więziennych w Moderówce. Zwłoki pomordowanych były palone na stosach, prochy wrzucano do rzeki Jasiołki, a niedopalone kości zakopano na polanie.

- Marszobieg odbył się w niedzielę 16 października. Głównym celem imprezy było uczczenie pamięci ofiar obozu hitlerowskiego w Szebniach oraz popularyzacja aktywności fizycznej. W tegorocznym marszobiegu udział wzięło 110 osób – informuje Jarosław Lula, sołtys wsi Dobrucowa i organizator marszobiegu.

Po przywitaniu wszystkich uczestników przez sołtysa Jarosława Lulę uczestnicy przeszli pod pomnik gdzie minutą ciszy uczczono poległych oraz zmarłego w poprzednim miesiącu Wójta Gminy Tarnowiec Wiktora Barańskiego – który włożył wiele pracy i starań w renowację pomnika w lesie w Dobrucowej. Po uczczeniu minutą ciszy osób poległych, a także śp. Wiktora Barańskiego delegacje przedstawicieli władz samorządowych oraz przedstawicieli lokalnej społeczności złożyły pod pomnikiem wiązanki kwiatów. Następnie wszyscy wyruszyli na trasę marszobiegu biegnącą w lesie w Dobrucowej na dystansie 3 km i 6 km. Na mecie każdy otrzymał pamiątkowy medal i upominek, oraz mógł posilić się gorącą kiełbasą, kawą i herbatą oraz ciastem przygotowanym przez panie z KGW Dobrucowa.

- Najmłodsza uczestniczka tegorocznej imprezy miała dwa latka, a najstarszy uczestnik 89 lat. Dziękujemy strażakom z OSP Tarnowiec i OSP Dobrucowa, Kołu Gospodyń Wiejskich w Dobrucowej, masarni w Dobrucowa oraz wszystkim, którzy włączyli się w aktywną pomoc przy organizowaniu imprezy. Do zobaczenia za rok – dodaje Jarosław Lula

- Marszobieg podobnie jak i w poprzednich latach był darmowy dla wszystkich chętnych. Organizatorzy spisali się na medal, i to złoty medal. Okazuje się, że da się zorganizować wspaniałą imprezę bez żadnego wpisowego. Pyszne ciasto domowe przygotowane przez Koło Gospodyń Wiejskich, napoje zimne i gorące, kiełbasa na gorąco, upominki dla dzieci, parking i sanitariaty na miejscu i do tego pięknie przygotowana trasa po lesie ( pan sołtys specjalnie odkurzał ją z liści/, a do tego wspaniała pogoda, były atutami tej imprezy. I za to serdecznie dziękujemy! Warto dodać także, że każdy uczestnik oprócz pamiątkowego medalu otrzymał także pakiet upominkowy. Były też nagrody dla najstarszych i najmłodszych uczestników imprezy – podkreśla Marek Podraza, Ambasador Festiwalu Biegów uczestnik marszobiegu.

Marek Podraza, Ambasador Festiwalu Biegów.

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce