Renata Kałuża z Pucharem Świata UCI! Rafał Wilk w pozycji jogina

Opublikowane w pon., 28/07/2014 - 14:24

Aż 400 parakolarzy z 38 krajów spotkało się w Cantimpalos w hiszpańskiej prowincji Segowia by rywalizować zawodach Pucharu Świata federacji UCI. Wśród nich byli również Polacy, którzy spisali się znakomicie, chociaż nie wszystko poszło po ich myśli.

Zmagania rozpoczęły się już w piątek od indywidualnej jazdy na czas. Faworytami tej konkurencji zdaniem organizatorów byli: Alessandro Zanardi w kategorii H5 i Polka Anna Harkowska w kategorii WC5. Kategoria C oznacza poruszanie się na zwykłym rowerze z kilkoma przeróbkami, a nie na rowerze ręcznym.

Przewidywania nie do końca się sprawdziły. Wprawdzie Anna Harkowska, była biegaczka, maratonka i triatlonista nie dała szans rywalkom, ale włoska gwiazda kolarstwa ręcznego zajęła trzecią pozycję.

Rafał Wilk zajął drugie miejsce ustępując Austriakowi Thomasowi Fruhwithowi. Także Renata Kałuża zakończyła ten dzień na drugim miejscu.

Sobota okazała się wyjątkowo pechowa dla Rafała Wilka, który był niemal pewnym kandydatem do odbioru z rąk organizatorów Pucharu Świata po raz trzeci z rzędu. Niestety już na początku 60-kilometrowego wyścigu ze startu wspólnego pojawiły się problemy z rowerem. Złamany podnóżek uniemożliwił walkę o trofeum.

Rzeszowianin znany jest z tego, że łatwo się nie poddaje i, pomimo awarii, postanowił ukończyć wyścig. Linię mety przekroczył na 11. miejscu.

- Trochę szkoda, bo do Pucharu Świata zabrakło 4 punktów. Nie wycofałem się z wyścigu, bo takie rozwiązanie nie leży w mojej naturze. Przyjąłem pozycję jogina i z nogami zgiętymi jak w siadzie tureckim walczyłem do końca - powiedział nam Rafał Wilk. Puchar trafił za to w ręce Renaty Kałuży!

Arkadiusz Skrzypiński był tego dnia trzeci.

Niestety problemy techniczne zaważyły również na wyniku trzeciego dnia zawodów. W niedzielę podczas 12-kilometrowej sztafety, kłopoty ze sprzętem miał Arkadiusz Skrzypiński. Najpierw pękła przerzutka, a potem spadł łańcuch. Po tych perypetiach Polacy zajęli 9 miejsce. Zwycięzcami zostali Włosi z Zanardim w składzie sztafety.

Teraz polska ekipa jedzie na zgrupowanie przez Mistrzostwami Świata.