Robert Celiński najlepszym obcokrajowcem Everest Marathon! Radosław Serwiński - drugi!

Opublikowane w czw., 29/05/2014 - 17:06

Dwunasta edycja Tenzing Hillary Everest Marathon zakończyła się zwycięstwem nepalskiego biegacza Sudipa Kulunga, dla którego był to drugi triumf w karierze, poprzednio był najszybszy w 2011 roku. Pozostałe miejsca na podium zajęli jego rodacy Bhim Bahadur Gurung i Suman Kulung.

W kategorii obcokrajowców zwyciężył Polak Robert Celiński z Warszawy (Lotto Team). Drugi był Radosław Serwiński z Bydgoszczy!

Poziom trudności był ogromny. Trzeba dużo odwagi, żeby startować w tym maratonie. Przyjechałem tu po zwycięstwo. Przez 45 dni trenowałem w górach, żeby jak najlepiej się zaaklimatyzować powiedział na mecie Celiński, który w klasyfikacji generalnej był dziewiąty, co jest najlepszym wynikiem wśród obcokrajowców w historii maratonu!

W tym roku trasa została skrócona ze względu na obfite opadu śniegu nad Base Camp bazie wypadowej na Mount Everest. Start był w miejscowości Gorak Shep (5164 m npm), zaś meta w Namcze Bazar (3446 m npm). Najwyższym punktem na trasie był szczyt Kala Pattar (5545 m npm).

– Zdecydowaliśmy się na taki krok ze względu na złe warunki. Najważniejsze jest bezpieczeństwo zawodników wyjaśnił Bikram Pandey z komitetu organizacyjnego.

Dla Celińskiego był to drugi start w biegu po zboczu Mount Everest. W 2005 roku był 36. w klasyfikacji generalnej, co było najlepszym wynikiem spośród obcokrajowców. Serwiński również celuje w ekstremalne maratony. W 2013 roku zajął czwarte miejsce w Zimowym Maratonie Bajkalskim. W tegorocznej edycji Tenzing Hillary Everest Marathon wystartowała rekordowa liczba 136 zawodników, z czego 40 to Nepalczycy, a pozostali to obcokrajowcy.

Bieg po zboczu Mount Everest odbywa się od 2003 roku w rocznicę pierwszego wejścia na najwyższy szczyt świata przez Nowozelandczyka Edmunda Percivala Hillary'ego i Nepalczyka Tenzinga Norgaya.

1. Ang Chuttin Sherpa (Nepal) 5:08.05
2. Mingma Lhamu Sherpa (Nepal) 5:08.45