Robert Wilkowiecki bije REKORD POLSKI na dystansie Ironman! W debiucie!

Opublikowane w pon., 07/10/2019 - 11:36

Tylko 8:06:45 potrzebował Robert Wilkowiecki, żeby uporać się z dystansem pełnego Ironmana w Barcelonie. Tym samym ustanowił on nowy nieoficjalny rekord Polski w tej konkurencji! Poprzedni należał do bardziej znanego imiennika rekordzisty, Roberta Karasia (8:13:49).

Co ciekawe, dla zawodnika grupy GVT BMC Triathlon Team był to debiut na dystansie pełnego Ironmana (3,8 km pływania, 180 km jazdy rowerem i 42,195 km biegu). W tym roku wywalczył tytuł mistrza Polski w „połówce”, co było na pewno dobrym przetarciem. Triathlon uprawia od 2015 roku.

Robert Wilkowiecki, na co dzień student Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, dobrze policzył siły i zajął wysokie ósme miejsce w kategorii PRO. Choć jak sam przyznał nie wiedział czego się spodziewać przed startem.

„Na bieganiu zdecydowanie za szybko rozpocząłem pierwszą pętlę. Zapłaciłem za to na drugiej, ale przełamałem kryzys i z powrotem wrócić do wysokiego tempa na ostatniej rundzie.”

- relacjonował nowy rekordzista Polski, który sam etap biegowy pokonał w 2:46:25!

To nie koniec dobrych wieści z Barcelony. Na wysokiej dziesiątej pozycji w kategorii PRO uplasował się Sebastian Najmowicz, który uzyskał wynik 8:10:54, co także jest czasem lepszym od poprzedniego rekordu Polski! Maraton na zakończenie wymagających zmagań Sebastian pokonał w 2:55:10.

W Barcelonie wygrywali Niemiec Florian Angert, z wynikiem 7:45:05, oraz Szwedka Sara Svensk z czasem 8:34:10.

Dla porównania, rekordy świata na dystansie pełnego Ironmana to 7:35:39 wśród mężczyzn (Jan Frodeno) i 8:18:13 wśród kobiet (Chrissie Wellington). Oba rekordy padły podczas Challenge Roth, odpowiednio w 2016 i 2011 r.