Romam Ficek – biegowy władca Głównego Szlaku Beskidzkiego! Aż dwa REKORDY!

 

Romam Ficek – biegowy władca Głównego Szlaku Beskidzkiego! Aż dwa REKORDY!


Opublikowane w pt., 03/07/2020 - 09:50

107 godzin i 25 minut! Roman Ficek ustanowił nowy rekord Głównego Szlaku Beskidzkiego w formule solo!

Niemal dokładnie rok temu Roman Ficek spełnił marzenie życia. Przebiegł jako pierwszy Łukiem Karpat. W 38 dni i 11 godzin pokonał karpackie szczyty, przełęcze i połoniny od granicy serbsko-rumuńskiej poprzez Rumunię, Węgry, Ukrainę, Polskę i Czechy do Słowacji. Ale nie spoczął na laurach.

Wobec pandemii koronawirusa 29-latek ze Skawicy koło Zawoi musiał zarzucić plany podboju kolejnych zagranicznych szlaków. Postawił na Główny Szlak Beskidzki - najdłuższy szlak w polskich górach, prowadzący przez Bieszczady, Beskid Niski, Beskid Sądecki, Gorce, Beskid Żywiecki oraz Beskid Śląski. Biegnąc z Wołosatego do Ustronia – ok. 500 km i 20 000m przewyższenia – chciał połamać barierę 100 godzin. Bo ambicja to drugie imię Romana.

Pobiegł samotnie, bez wsparcia z zewnątrz. Na trasę zabrał tylko mały plecak. Rzadko zaglądał do schronisk, stołował się w przydrożnych knajpach. Walczył z upałem, ulewami, błotem i – przede wszystkim – niedostatkiem snu. Wspierany przez rzeszę biegaczy samodzielnie przemierzających czerwoną ścieżkę, kontaktujących się telefonicznie i komentujących w relacjach na żywo z trasy, walczący z bólem stóp, gnał do mety, pokonując dziennie ok. 100 km. Zmęczony, ale szczęśliwy, osiągnął cel.

107 godzin i 25 minut Romana Ficka - średnio 12:53 min./km - to najlepszy znany czas w historii biegowej rywalizacji solo na Głównym Szlaku Beskidzkim, bez względu na formułę – o ponad 27 godzin lepszy od dotychczasowego rekordu Roberta Koraba w formule self supported (134 godziny i 34 minuty w 2019 r.) i o półtorej godziny lepszy od wyniku Rafała Bielawy z biegu ze wsparciem (108 godzin i 55 minut w 2017 r.).

Wołosate – Ustroń – Wołosate. Kapitalny REKORD Doroty Szparagi na GSB

Próbę Romana Ficka na GSB z bliska śledził Łukasz Malinowski (Szczytografia). Z niecierpliwością czekamy na relację wideo z tej niezwykłej i rekordowej przygody.

PS. 3 lipca Roman Ficek świętuje urodziny. Wszystkiego najlepszego dla solenizanta! 

red.

fot. facebook Romana Ficka


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce