"Równy, a przy tym wysoki poziom" - polska kadra maratońska na 7. Wojskowe Igrzyska Sportowe

 

"Równy, a przy tym wysoki poziom" - polska kadra maratońska na 7. Wojskowe Igrzyska Sportowe


Opublikowane w śr., 16/10/2019 - 08:57

Swoje najsilniejsze działa wytacza polska armia na 7. Światowe Wojskowe Igrzysk Sportowe w chińskim Wuhan. Stawką są medale i uznanie dowódców, ale także kwalifikacja olimpijska do Tokio.

Cztery lata temu, w koreańskim Mungyeong, polscy maratończycy w mundurach zdobyli trzy medale indywidualne. Najcenniejszy, bo złoty padł łupem Iwony Bernardelli - 2:31:25. Brązowy przypadł w udziale Monice Stefanowicz - 2:32:20. Obu biegaczek tym tym razem zabraknie na starcie; pierwsza wraca po kontuzji, druga pobiegnie w Poznaniu. Wśród mężczyzn w Korei bardzo dobrze wypadł Marcin Chabowski, który wywalczył srebro - 2:15:37.

Miasto Wuhan jest dobrze znane w maratońskim kalendarzu, ze względu na doroczny maraton posiadający certyfikat IAAF Bronze Label Road Race. Wojskowy maraton rozegrany zostanie jednak na innej trasie.

– Trasę oceniam dobrze. Wszystko odbywać się będzie na jednej płaskiej pętli. Bardziej obawiam się warunków pogodowych; będzie sporo biegania przy wodzie, więc jak będzie świeciło słońce, to może ona parować. Gdy dotrzemy na miejsce, warunki nie będą sprzyjające. Jednak patrząc na długoterminową prognozę, ma być coraz chłodniej – powiedział nam Grzegorz Gajdus, trener wojskowych maratończyków, były rekordzista Polski w maratonie.

W polskiej kadrze znalazło się czworo biegaczy i biegaczek z których każdy chciałaby wystąpić na przyszłorocznych igrzyskach olimpijskich w Tokio. Droga z Wuhan może być nieco krótsza, ponieważ podczas Światowych Wojskowych Igrzysk Sportowych będzie można zdobywać punkty do rankingu IAAF. Zawody mają kategorię „C”, czyli taką samą jak np. Puchar Europy na 10 000 m czy Młodzieżowe Mistrzostwa Europy. Przypomnijmy, że wspólne minimum IAAF i PZLA na tokijskie Igrzyska to 2:11:30 dla mężczyzn i 2:29:30 dla kobiet.

– To będzie impreza IAAF-owska spełniająca wszystkie normy. Jeśli nasi zawodnicy znajdą pierwszej dziesiątce, to mogą zdobyć sporo puntów do światowego rankingu. Nawet jeśli ktoś nie wypełni minimum czasowego, ale będzie wysoko w tym biegu, to może ostatecznie znaleźć się w czołowej „80” rankingu. Dlatego nawet z czasem na 2h12; można pojechać na igrzyska do Tokio – wskazuje Grzegorz Gajdus.

– Oczywiście jako trener nie pozwolę ryzykować, szczególnie gdy warunki będą niesprzyjające, uniemożliwiające szybkie bieganie. Wtedy można nie dobiec do mety, a nas interesują medale. Ale jeśli wszystko będzie sprzyjać, to postaramy się o minima. Uważam, że zawodnicy są dobrze przygotowani – wskazuje nasz rozmówca

W Wuhan wystąpi wspomniany już aktualny mistrz Polski w maratonie i na 10 km - Marcin Chabowski. W Warszawie zawodnik z Pomorza uzyskał 2:13:10 i jest to najlepszy wynik na krajowej liście w tym sezonie. Tylko o 3 sekundy gorszy wynik w Londynie zanotował Henryk Szost. Wicemistrz kraju Mariusz Giżyński pobiegł wiosną 2:13:25. Arkadiusz Gardzielewski nie biegał jeszcze oficjalnie na królewskim dystansie w tym sezonie.

Wśród pań najlepszy rezultat sezonu posiada Aleksandra Lisowska, która wiosną w stolicy uzyskała 2:35:55 i była „Najlepszą Polką” 7. ORLEN Warsaw Marathonu. Udany rok notuje również Monika Andrzejczak, która w Dębnie, w swoim maratońskim debiucie, uzyskała 2:38:27. To dało jej tytuł wicemistrzyni kraju. Bez oficjalnego rezultatu na tegorocznych listach pozostają Olga Ochal oraz Izabela Paszkiewicz (Trzaskalska).

– Nie chciałbym nikogo wyróżniać. Uważam, że nasza kadra jest wyrównana. Mamy zarówno doświadczonych biegaczy jak i trochę młodszych. Z pewnością widzę szanse w medalach drużynowych, bo naszą mocną jest równy, a przy tym wysoki poziom. Starty kontrolne o niczym nie mówią, bo było wykonane z pełnej pracy. Sądzę, że wszyscy mają odpowiednie doświadczenie i rekordy życiowe, by walczyć o wysokie miejsca w Wuhan – uważa Grzegorz Gajdus.

Bieg maratoński 7. Światowych Wojskowych Igrzysk Sportowych w Wuhan zaplawnoano na zakończenie imprezy, tj. 27 października. .

Polska kadra maratońska na 7. ŚWIS w Wuhan (rekordy życiowe):

Mężczyźni:

  • Henryk Szost - 2:07:39 (2012)
  • Marcin Chabowski - 2:10:07 (2012)
  • Mariusz Giżyński - 2:11:20 (2012)
  • Arkadiusz Gardzielewski - 2:11:34 (2012)

Kobiety:

  • Izabela Paszkiewicz – 2:29:56 (2017)
  • Aleksandra Lisowska - 2:33:13 (2018)
  • Olga Ochal - 2:31:33 (2012)
  • Monika Andrzejczak - 2:38:27 (2019)

RZ


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce