Rozgrzewkowy Mini Cracovia Maraton im. Piotra Gładkiego [FOTO]

 

Rozgrzewkowy Mini Cracovia Maraton im. Piotra Gładkiego [FOTO]


Opublikowane w sob., 17/05/2014 - 22:50

Od lat Mini Maraton im. Piotrka Gładkiego to żelazny punkt programu weekendu maratońskiego w Krakowie. Z dystansem 4,2 km mierzą się rokrocznie setki chętnych - amatorów, dla których pełen dystans maratonu to jeszcze za duże wyzwanie, ale też tych, dla których pętle dookoła Błoń traktują jako rozgrzewkę przed pełnymi 42. kilometrami.

- Z rana przebiegłem dystans Biegu o Puchar Radia RMF FM, za moment pobiegnę Mini Maraton, no a jutro... Cracovia Maraton. Ponad 50 km w jeden weekend! - ekscytuje się Tomasz, biegacz ze Śląska, który biegowy weekend w stolicy Małopolski wykorzystuje do cna. Takich jak on - korzystajπczch z każdej szansy, by doskonale bawić się podczas całych trzech dni Krakowskich SpotkaÒ Biegowych jest tu całkiem sporo.

Min Maraton im Piotrka Gładkiego to jednak nie tylko jedna z wielu podobnych propozycji biegowych podczas weekendu maratońskiego. To bieg z ideą pamięci.

Piotrek Gładki to postać w historii Cracovia Maraton wyjątkowa - w 2005 roku, mimo błędów organizatora, w wyniku których przebiegł dystans o dwa kilometry dłuższy, zdołał wygrać i zdobyć historyczną kwalifikację na mistrzostwa świata w Helsinkach. Był wielokrotnym medalistą i reprezentantem kraju. Zmarł tragicznie - w kilka tygodni po zwycięstwie w krakowskim maratonie podczas zderzenia dwóch samochodów. Pamięć o nim celebrowana jest od 2006 roku przy każdej edycji Cracovia Maraton.

W tym roku z dystansem 1/10 maratonu mierzyło się 684 biegaczy i biegaczek, w tym wiele rodzin z dziećmi. Dla wielu to debiut na imprezie biegowej. - Na maraton przyjdzie jeszcze czas. Dopiero zaczęłam biegać, więc dystans 4,2 km wydawał się bezpiecznym debiutem - opowiadała nam Iwona, biegaczka z Małopolski.

Na poszerzonej pętli dookoła Błoń najszybszy był Dawid Kubiec, który przez większość czasu biegł ramię z Andrzejem Lachowskim. Tym razem Lachowski odczuł jednak trudy wczorajszego biegu nocnego na 10 km i przegrał z Kubiecem o 6 sekund. Na trzecim miejscu dobiegł Michał Wojciechowski.

Wśród pań rywalizację zdominowała Agnieszka Cader, pokonując trasę bardzo wysoko również wśród mężczyzn - finiszowała na 9 miejscu. Druga była Gabriela Rolka, trzecia Paulina Golec.

AB

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce