Rusza Maraton Piasków. Zdążyć przed beduinem

 

Rusza Maraton Piasków. Zdążyć przed beduinem


Opublikowane w ndz., 05/04/2015 - 13:28

Maraton Piasków (fr. Marathon des Sables, ang. Marathon of the Sands) to coroczny ultramaraton odbywający się na Saharze w południowym Maroku. Jeden z najtrudniejszych biegów na świecie, jeśli nie najtrudniejszy.

Uczestnicy pokonują ok. 250 km na przestrzeni 7 dni, w odcinkach od 30 do 80 km dziennie, po różnorodnym terenie: od wysokich wydm po kamieniste, wyschnięte rzeki. Biegacze niosą ze sobą cały swój ekwipunek, w tym jedzenie na cały bieg, śpiwór, ubrania, pompkę do jadu skorpiona i apteczkę, a organizator zapewnia wodę, noclegi w biwaku z beduińskich namiotów i opiekę medyczną. 

Maraton Piasków uchodzi za jeden z najtrudniejszych na świecie, a przez niektórych uznawany jest za ten najtrudniejszy. Tylko ok. 10% z tysiąca biegaczy jest w stanie pokonać cały dystans w biegu, pozostali pokonują część trasy marszem. 

Za ostatnim uczestnikiem, na końcu peletonu, maszeruje Beduin z wielbłądem, zamykając trasę. Wszyscy biegacze, którzy dotrą do kolejnego obozu przed wielbłądem, zaliczają etap i unikają dyskwalifikacji. 

W tym roku Maraton Piasków obchodzi swoje 30-te urodziny. Uczestnicy mogą spodziewać się niespodzianek z tym związanych.

Maraton Piasków jest marzeniem wielu biegaczy i ukoronowaniem biegowej kariery. Uczestnictwo w biegu wiąże się z oczekiwaniem na liście oczekujących (min. 2 lata) i zapisowym ok. 4 000 euro, nie licząc kosztów podróży, ekwipunku i ubezpieczenia.

Bieg odbywa sie na zasadzie samowystarczalności, tj. uczestnicy cały czas niosą ze sobą cały swój prowiant oraz ekwipunek i nie otrzymują zewnętrznej pomocy na trasie. Tygodniowy zapas jedzenia dla Natalii dostarczyła firma Elena, specjalizująca się w produkcji żywności na ekstremalne warunki pogodowe i terenowe.

W tegorocznej edycji startują m.in. Anna Lichota (zdobywczyni Korony Ziemi), Katarzyna Świst-Szulik, która w zeszłym roku nie ukończyła biegu, Natalia Salamon, Wiesław Kamiński, Michał Głowacki i Elżbieta Szmigielska Morieux, która ukończyła bieg w 2010 r. 

Dziś pierwszy etap biegu o długości 33.8 km. W kolejnych etapach zawodnicy pokonają: 38.5 km, 35 km,  81.5 km, 42.2 km oraz 15.5 km. Impreza zakończy się w niedzielę (1 dzień przerwy w trakcie) Trzymamy kciuki za wszystkich uczestników!

red.

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce