Ruszają HME Weteranów w Toruniu. Emocje do soboty

 

Ruszają HME Weteranów w Toruniu. Emocje do soboty


Opublikowane w pon., 23/03/2015 - 08:41

Blisko 2 500 zawodników i zawodniczek, w tym 28 byłych olimpijczyków weźmie udział w 10. Halowych Mistrzostwach Europy Weteranów Lekkiej Atletyki, które rozpoczęły się Toruniu. Czempionat potrwa aż do soboty.

O medale mistrzostw rywalizować będą reprezentanci aż 39 krajów. Najliczniejsza jest reprezentacja Polski licząca aż 544 zawodników. W tym gronie znalazło się aż 24 uczestników igrzysk olimpijskich i siedmiu aktualnych rekordzistów Polski w klasyfikacjach seniorskich. Do walki przystąpią takie sławy polskiej lekkiej atletyki jak choćby wicemistrzyni olimpijska w skoku wzwyż z Moskwy – Urszula Kielan, posiadaczka najstarszego rekordu Polski - Ludwika Chewińska, Sebastian Chmara, Paweł Czapiewski, Edward Czernik, Paweł Januszewski, Robert Maćkowiak czy Grzegorz Sudoł.

W zmaganiach wezmą udział też sportowcy, którzy największe życiowe sukcesy osiągali w innych dyscyplinach tacy jak np. Sławomir Kruszkowski (wioślarz, trzykrotny olimpijczyk, były wicemistrz świata i Europy), Wojciech Żabiałowicz (indywidualny mistrz Polski w jeździe na żużlu z 1986 roku) czy Sebastian Wenta (wicemistrz świata strongman sprzed ośmiu lat, mający w swoim dorobku również medale seniorskich mistrzostw Polski w pchnięciu kulą). W skoku w dal i biegu na 60 metrów wystartuje znany dziennikarz i komentator sportowy – Przemysław Babiarz.

Najstarszym uczestnikiem całych mistrzostw jest pochodzący ze Świdnicy Stanisław Kowalski (na zdjęciu poniżej), który kilkanaście dni po zawodach ukończy 105 lat. Jest on aktualnym rekordzistą świata w kategorii wiekowej M100+ w biegu na 60 metrów (19,72s) i rekordzistą Europy na dystansie 100m (32,79s). Świdniczanin w Toruniu wystartuje w aż czterech konkurencjach – dwóch biegowych (jeśli ukończy bieg na 200m zostanie automatycznie rekordzistą świata na tym dystansie) oraz pchnięciu kulą i rzucie dyskiem.

W Grodzie Kopernika pojawiło się wielu utytułowanych lekkoatletów również z innych krajów. Wśród nich jest Łotysz Dainis Kula, były mistrz olimpijski w rzucie oszczepem (Moskwa 1980).

Zawody rozgrywane są w kategoriach wiekowych co pięć lat – zaczynając od 35, na kategorii 100+ kończąc. Sportowcy rywalizować będą w ramach 21 konkurencji. Łącznie przewidziano niemalże 5 000 tzw. osobostartów. Codziennie odbywać się będzie około 60-70 dekoracji medalowych. W ciągu całego tygodnia zaplanowano ich aż 440.

W niedzielę odbyła się uroczysta ceremonia otwarcia, podczas której licznie zgromadzonej publiczności zaprezentowali się lekkoatleci stający do rywalizacji. Zwieńczeniem ceremonii był koncert Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej, która wykonała aranżacje dzieł muzyki filmowej.

W poniedziałek, pierwszego dnia mistrzostw, odbędzie się siedem konkurencji. Do rywalizacji w pchnięciu kulą stanie m.in. olimpijka z Monachium Ludwika Chewińska, aktualna rekordzista Polski, srebrna medalistka halowych mistrzostw Europy z 1973 roku. Jej start przewidziano ok. godz. 12.50. Wśród kulomiotek pojawi się też Genowefa Patla, która na igrzyskach olimpijskich w Barcelonie reprezentowała Polskę w rzucie oszczepem. Mniej więcej w tym samym czasie w skoku wzwyż weźmie z kolei udział Urszula Kielan, a więc wicemistrzyni olimpijska z Moskwy z 1980 roku.

O 15.25 zaplanowano bieg na 400m, w którym ma wziąć udział inny uczestnik tych samych igrzysk, płotkarz Ryszard Szparak. Późnym popołudniem (ok. 18.35) w biegu na 400m na tym samym dystansie wśród pań pobiegnie uczestniczka igrzysk w Sydney (2000) i Atenach (2004) – Zuzanna Radecka. Nieco wcześniej, bo po tuż godz. 18.00 na skoczni w dal powinien pojawić się Przemysław Babiarz.

Festiwal Biegów jest partnerem medialnym 10. Halowych Mistrzostwach Europy Weteranów Lekkiej Atletyki. Obszerne relacje z imprezy znajdziecie na naszych łamach. Zapraszamy!

red. / mat. pras.

Tagi:

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce