Ruszają zapisy na maraton nowojorski. Losowanie w marcu

 

Ruszają zapisy na maraton nowojorski. Losowanie w marcu


Opublikowane w czw., 15/01/2015 - 16:27

Na ten moment czekają setki tysięcy biegaczy z całego świata. Dziś ruszają zapisy na Maraton Nowojorski. Jednak zdobycie pakietu startowego tej wyjątkowej wcale nie jest takie proste. Trzeba mieć albo dużo szczęścia w losowaniu albo bardzo szybko biegać. Niestety sporo to też kosztuje.

Zapisy ruszą dzisiaj, dokładnie w południe amerykańskiego czasu (wtedy będzie u nas godz. 18:00) i potrwają do 15 lutego. Aplikować może każdy, kto w niedzielę 1 listopada 2015 r. będzie miał 18 lub więcej ukończonych lat. Niestety szanse na to, że stanie się na linii startu w Nowym Jorku wcale nie są duże.

Organizatorzy w pierwszej kolejności przyznają miejsca gwarantowane, a pozostałe numery startowe trafiają do szczęśliwców wyłonionych podczas losowania. Loteria odbędzie się 3 marca.

Łatwiej mieszkańcom Nowego Jorku

Według skomplikowanych przepisów organizatora zawodów gwarantowany start w maratonie przysługuje tylko niewielkiej liczbie zainteresowanych. Na pewno łatwiej mają mieszkańcy Nowego Jorku, którzy mogą choćby zapisać się do NYRR (New York Road Runners). To organizacja, która stoi za nowojorskim maratonem, a przy okazji przygotowuje biegi kwalifikacyjne. Odbywają się one w ciągu roku w różnych częściach miasta (głównie w Central Parku). Aby mieć pewność wystartowania w maratonie należy przebiec minimum 9 takich biegów. Dodatkowo należy pomóc w formie wolontariatu przy organizacji wybranych zawodów (można też w zastępstwie zapłacić 1000 dolarów na wskazany cel charytatywny).

Najszybsi mają gwarantowany start

Gwarantowany udział w zawodach mają też osoby, które w sposób oficjalny odwołały swój start w 2014 r. oraz ci biegacze, którzy ukończyli 15 nowojorskich maratonów. Osobną kategorię stanowią zawodnicy dopuszczeni do startu na podstawie bardzo dobrych rekordów życiowych na dystansie 42,195 km. Limity są bardzo wyśrubowane, np. dla zawodników w kategorii wiekowej 18-34 wynoszą one odpowiednio: 2:53:00 (dla mężczyzn) i 3:13:00 (dla kobiet). Inni muszą liczyć na szczęśliwy los.

Kolejnym sposobem na start w maratonie nowojorskim, jest skorzystanie z pośrednictwa organizacji charytatywnej. Niestety program współpracy NYRR z takimi organizacjami jest dostępny tylko dla biegaczy mieszkających na miejscu. Ostatnim wyjściem jest wykup pakietu startowego w wybranych biurach podróży.

Szansa w losowaniu

Jeżeli jednak nie biegamy szybko jak błyskawica i nie spełniamy kryteriów gwarantowanego startu, pozostaje nam liczyć na łut szczęścia w loterii. Tutaj też obowiązują ściśle określone reguły. Po pierwsze musimy wnieść opłatę zgłoszeniową w wysokości 11 dolarów, która nie podlega zwrotowi niezależnie od wyniku losowania. Po drugie musimy być świadomi, że przeprowadzane są trzy różne losowania, oddzielne dla mieszkańców Nowego Jorku, Stanów Zjednoczonych i biegaczy z innych krajów.

Niestety na wyjazd do Nowego Jorku mogą sobie pozwolić tylko nieliczni. Poza nietanim biletem lotniczym trzeba wyłożyć 347 dolarów na pakiet startowy. Jeśli jednak nawet uda nam się wygrać losowanie, wysupłać bajońskie kwoty na bilet lotniczy i pakiet startowy pozostaje nam jeszcze jeden szczegół. Wiza. Aby ją zdobyć musimy mieć nie mniej szczęścia jak podczas losowania pakietu startowego nowojorskiego maratonu.

Oficjalna strona internetowa imprezy

MGEL

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce