Ruszają zapisy za Łemkowyna Ultra Trail. Są nowości

 

Ruszają zapisy za Łemkowyna Ultra Trail. Są nowości


Opublikowane w wt., 27/01/2015 - 14:23

Błoto, potem błoto i znowu błoto. Najpierw na trasie, potem na butach, spodniach i twarzach uczestników zeszłorocznej, premierowej edycji Łemkowyna Ultra Trail.

Błoto po kolana i magiczny Beskid Niski - Łemkowyna Ultra Trail [ZDJĘCIA]

Tak trasę wspominali zawodnicy, którzy w październiku ubiegłego roku, mieli przed sobą długi dystans oraz trudny, zróżnicowany teren. Mroźna noc i liczne upadki na śliskiej nawierzchni zdziesiątkowały biegaczy. Na najdłuższy 150-kilometrowy dystans zdecydowało się wtedy 150 osób, do mety dotarło 78.

Łemkowyna Ultra Trail 150 nie jest dla każdego. To wymagający bieg, a zapisanie się na jego listę startową wymaga posiadania 3 punktów kwalifikacyjnych do UTMB. Kto ich nie ma, też może spróbować, ale musi pochwalić się ukończeniem biegów górskich i przedstawić je do oceny organizatorom.

– W większości przypadków rozstrzygamy na korzyść biegacza, ale jest jednak różnica pomiędzy 20-kilometrowym biegiem górskim, który odbywa się w lecie, a biegiem 150-kilometrowym, który trwa dwie noce późną jesienią. Z tego powodu było kilka przypadków, gdy musieliśmy odmówić wpisania na listę startową ŁUT 150. Najdłuższa trasa jest dosyć dzika i potrzebne jest rozsądne podejście. To kwestia bezpieczeństwa – mówi Krzysztof Gajdziński, organizator imprezy.

Zapisy do nowej edycji ruszają dzisiaj, tj. 27 stycznia o 19:00. Na chętnych czeka 1200 miejsc na 4 trasach. Oprócz znanych z zeszłego roku 150, 70 i 30-kilometrowych opcji, w regulaminie pojawił się jeszcze Łemko Maraton, o nieco dłuższym dystansie niż wskazywałaby nazwa. Jego uczestnicy będą mieli do pokonania ok. 45 km oraz 1400m w górę i 1310 m w dół w limicie 8 godzin. Tak jak pozostałe biegi, odbędzie się na Głównym Szlaku Beskidzkim.

– Wprowadziliśmy nową trasę trochę na prośbę samych biegaczy, którzy zwracali uwagę, że ta różnica pomiędzy dystansem 30 i 70 km jest dosyć duża i nie ma niczego pomiędzy. Takie nieco dłuższe maratony trailowe cieszą się dużą popularnością. Start Łemko Maraton zostanie zlokalizowany w Iwoniczu Zdroju. To jedna z najpiękniejszych miejscowości na trasie – wskazuje organizator.

Nowa edycja przyniesie też zmiany organizacyjne. W tej chwili są one jeszcze w fazie planowania, ale prawdopodobnie inaczej zostanie zorganizowana strefa mety.

– Będziemy się starali, żeby cała potrzebna infrastruktura była w jednym miejscu w ogrzewanych namiotach. To kosztowne rozwiązanie, ale mamy nadzieję, że uda się ograniczyć konieczność chodzenia po swoje rzeczy, pod prysznic itd. Pracujemy nad tym, podobnie jak rozpatrujemy jeszcze udogodnienia w kwestii transportu – zapewnia organizator.

Druga edycja Łemkowyna Ultra Trail odbędzie się w dniach 23-25 października. Więcej informacji w naszym KALENDARZU IMPREZ.

IB

fot. Piotr Dymus

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce