Rycerze i damy dworu pobiegną w Świeciu. „To nie będzie zwykła dycha”

 

Rycerze i damy dworu pobiegną w Świeciu. „To nie będzie zwykła dycha”


Opublikowane w pon., 12/05/2014 - 16:09

Rękawice zostały rozrzucone. W sobotę 17 maja roku pańskiego 2014 na Zamku w Świeciu u ujścia Wdy do Wisły odbędzie I Bieg Rycerski. Bohaterowie szykują się na wyprawę w poszukiwaniu ciekawych zawodów i biorą zapas formy. Giermkowie natomiast biorą nogi zapas. Zła wiadomość jest taka, że pula pakietów startowych już się wyczerpała.

Bieg oczywiście nie będzie odbywał się w zbrojach ze średniowiecza. Zamiast żelaznego pancerza uczestnicy przyodzieją termoaktywne tkaniny. Zamiast kopii i konia ich bronią będą ultralekkie buty. Ważne jednak będzie też końskie zdrowie. Areną zmagań nie będzie stadion, park, ulica tylko zamek.

– Bieg ten kiełkował w mojej głowie już jakiś czas. Zawodów na 10 km w Polsce jest mnóstwo. Nie chciałem, by była to kolejna impreza, gdzie biegnie się „dychę” i wyjeżdża. Planowałem coś szczególnego. Start i meta znajdować się będzie w zamku krzyżackim – wyjaśnia Michał Gronowski, organizator imprezy.

Jak zapewnia nasz rozmówca, nie zabraknie atrakcji. – Będzie piknik rodzinny z domowymi pierogami i sokami ręcznej roboty, a przedstawicielki koła gospodyń wiejskich przygotują ciasta. Podczas zawodów obecny będzie zaś Zastęp Chełmiński z Radzynia Chełmińskiego, bo trzech najlepszych mężczyzn otrzyma tytuł rycerza, a trzy najlepsze panie zostaną damami dworu. Panowie będą pasowani na rycerzy, oczywiście mieczem – anonsuje dyrektor biegu.

Mimo, że jest to pierwsza edycja zawodów, to od początku cieszyła się ona dużym zainteresowaniem ze strony rycerzy... tzn. biegaczy. Limit uczestników był sukcesywnie podnoszony, a i tak się wyczerpał.

– Frekwencja nas zaskoczyła. Początkowo nastawialiśmy się na 350 osób. Jednak ta pula pakietów wyczerpała się bardzo szybko. Dlatego liczbę uczestników zwiększyliśmy do 500. Następnie pulę powiększyliśmy jeszcze o 50 miejsc. Na więcej nie możemy już sobie pozwolić. może zwiększymy limit w przyszłym roku. Chce robić imprezę, którą ludzie będą milo wspominać, a nie bieg gdzie będzie ciasno i z niedosytem, że „czegoś zabrakło” – mówi Michał Gronowski.

Sama rywalizacja zapowiada się pasjonująco także z jeszcze jednego punktu widzenia. Trasa biegu została tak ułożona, by nawet osoby, które przyjadą jako kibice mogli cały czas obserwować zmagania z murów zamku. Dodatkowo straż miejska ustawi się z fotoradarem i każdemu ma zrobić zdjęcie.

Na uczestników biegu czekają medale przedstawiające na awersie Zamek w Świeciu, a rewersie - Orzeł Piastowski. Medal stylizowany ma być na średniowieczną monetę.

Bieg rozpocznie się o godzinie 10:00. Biuro zawodów znajdować się będzie na Zamku w Świeciu. Czynne będzie w godzinach 7.30-9.30.

Wyniki biegu będzie można wpisać do klasyfikacji "Najlepszy biegacz 5-10-15" Ligi Festiwalu Biegów, której impreza w Świeciu będzie kolejną eliminacją. Polecamy i zapraszamy! 

Organizator

Regulamin

RZ

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce