Rzeszów ma już swój biegowy puchar. Grzegorz Złotek: „Nasze biegi też są prestiżowe i ważne”

 

Rzeszów ma już swój biegowy puchar. Grzegorz Złotek: „Nasze biegi też są prestiżowe i ważne”


Opublikowane w czw., 17/04/2014 - 14:25

Stolica Podkarpacia pozazdrościła takim miastom jak Warszawa, Gdynia czy Wrocław i dzięki biegowym zapaleńcom stworzyła własny cykl biegów. Puchar Rzeszowa 2014, bo taką nadano mu nazwę, obejmie sześć imprez. Pierwsza - półmaraton, już za nami.

Puchar Rzeszowa to konsekwencja dynamicznego rozwoju biegów ulicznych oraz grup biegowych w mieście i regionie. Jego inicjatorem są grupa biegowa Rzeszowskie Gazele i Gepardy oraz Stowarzyszenie RunRzeszów.

– Pomysł zrodził się już w ubiegłym roku, podczas towarzyskiego spotkania. Długo dyskutowaliśmy nad jego założeniami, do rozstrzygnięcia było sporo dylematów, w tym nad sposobem wyliczania punktów, ale w końcu przyjęliśmy regulamin. No i biegamy! – opowiada w rozmowie z naszym serwisem Grzegorz Złotek, jeden z inicjatorów Pucharu Rzeszowa.

Dodaje, że w zamierzeniu cykl ma być dodatkową formą rywalizacji w rzeszowskich imprezach i podwyższyć rangę tych wydarzeń. – Często słyszałem od kolegów i koleżanek biegaczy, że rzeszowskie biegi są dla nich formą przygotowania, sprawdzianem przed imprezą w innym mieście. Tworząc Puchar Rzeszowa chcemy sprawić, by realizowali swoje biegowe plany także w domu, w imprezach o wysokiej randze – przekonuje p. Grzegorz. – Organizacyjnie na pewno nie mamy się czego wstydzić, a i sportowo mamy wiele do zaoferowania – dodaje.  

W kalendarzu premierowej odsłony cyklu znalazły się najważniejsze imprezy roku: Półmaraton Rzeszowski (6 kwietnia), Bieg Wielkanocny (26 kwietnia), Ultramaraton Podkarpacki (31 maja), Nocny Bieg Solidarności (30 sierpnia), Maraton Rzeszowski (19 października) oraz Bieg Niepodległości Rzeszowska Dycha (11 listopada). – W kolejnych latach postaramy się urozmaicić Puchar, dodając do niego na przykład biegi przełajowe. Miłośników biegania w terenie przybywa także w Rzeszowie – oznajmia nasz rozmówca.

Startując w każdym z biegów będzie można zdobywać punkty do klasyfikacji cyklu. Liczba punktów zależy od zajętego miejsca, długości biegu i liczby biegaczy, którzy ukończyli rywalizację. Punkty wyliczane są na podstawie prostego algorytmu, któremu przyświeca schemat: 1. miejsce w biegu to 100 punktów, 100. miejsce to 1 punkt. – Aby zostać sklasyfikowanym, trzeba wysłać zgłoszenie oraz ukończyć co najmniej 4 z 6 imprez. Wynik liczony będzie z maksymalnie 5 imprez – informuje Grzegorz Złotek.

Po pierwszej imprezie – Półmaratonie Rzeszowskim, który przed trzema tygodniami zgromadził aż 851 biegaczy, prowadzą (spośród zgłoszonych) Magdalena Musialik wśród kobiet oraz Piotr Kobylarz wśród mężczyzn, z dorobkiem odpowiednio 75,13 oraz 97,05 pkt. Sam Grzegorz Złotek jest wiceliderem cyklu, tracąc ledwie 0,11 pkt. – Ułamkowe wartości punktów powodują, że w każdym biegu trzeba walczyć o jak najwyższą lokatę. Na koniec sezonu znaczenie mieć może nawet jedna wyższa czy niższa pozycja w danym biegu. O to nam chodziło – podkreśla współtwórca Pucharu Rzeszowa. 

Zwycięscy cyklu w obu klasyfikacjach otrzymają… puchary. Będą one miały charakter przechodni. Organizatorzy czynią starania o objęcie pucharu patronatem i mecenatem miasta oraz sponsorów i wypromowania cyklu w Rzeszowie i okolicznych miejscowościach. – Zapraszamy i zachęcamy do rywalizacji! 

Strona cyklu
Regulamin pucharu
Klasyfikacja cząstkowa Pucharu

Zgłoszenie do pucharu (do 30 czerwca): Wyślij e-mail z danymi osobowymi na adres: zgloszenie@puchar.3maj.info, wpisując w temacie „Zgłoszenie”

GR

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce