Sądecki Bieg Niepodległości – 28.10 biegniemy na 1918 m w Nowym Sączu! Zobacz medal! Ostatnie miejsca startowe! [ZAPISY]

 

Sądecki Bieg Niepodległości – 28.10 biegniemy na 1918 m w Nowym Sączu! Zobacz medal! Ostatnie miejsca startowe! [ZAPISY]


Opublikowane w czw., 04/10/2018 - 16:29

Zapraszamy na pierwszy Sądecki Bieg Niepodległości. Przygotowujemy trasę o symbolicznej długości 1918 metrów, bezpłatne pakiety startowe (!) i medale pamiątkowe oraz mnóstwo atrakcji. Startujemy 28 października - już można się zapisywać!

Bieg Niepodległości w październiku?

To nie pomyłka! Rozbrajanie wojsk austro-węgierskich w Nowym Sączu rozpoczęło się już w październiku 1918 roku. Bardzo wymownym szczegółem był gest austriackiego dowódcy garnizonowego Henryka Fallego, który 31 października 1918 r. był świadkiem odegrania Mazurka Dąbrowskiego przez kolejową orkiestrę. Wtedy miał odpiąć swoją szablę; nie protestował wobec faktu podsycania patriotyzmu polskiego. Właśnie tego dnia, w porozumieniu z krakowską Polską Komisja Likwidacyjną Polacy rozpoczęli stopniowe odbieranie zarządu nad poszczególnymi urzędami, magazynami i innymi ważnymi punktami w mieście.

Również w październiku 1918 r. sformułował się Tymczasowy Rząd powiatu nowosądeckiego. Z 30 na 31 października oddziału POW zajęły składy broni, amunicji i żywności. Rozbrojono koszary w Nowym Sączu i rozpędzono pułk piechoty złożony z żołnierzy ukraińskich, stacjonujący w jednej ze szkół. To wszystko definitywnie oznaczało kres panowania austriackiego.

10 listopada do Warszawy dotarł z Magdeburga Józef Piłsudski, któremu dzień później Rada Regencyjna postanowiła przekazać dowództwo nad tworzącym się wojskiem polskim.

1918m dla Niepodległej – przyłącz się!

Ku pamięci historycznych wydarzeń z Sądecczyzny i samego Marszałka, 28 października na działce przy Miejskim Ośrodku Kultury w Nowym Sączu zostanie odsłonięty pomnik Józefa Piłsudskiego na Kasztance projektu artysty Stanisława Szwechowicza. Wizerunek Naczelnego Wodza znajdzie się też na medalach Sądeckiego Biegu Niepodległości, który będzie sportowym akcentem uroczystości i samych nowosądeckich obchodów odzyskania niepodległości przez Polskę.

Przygotowujemy trasę o symbolicznej długości 1918 m. Uczestnicy ruszą o godz. 14:30 z Alei Wolności i pobiegną ulicami Nowego Sącza. Na pokonanie dystansu będzie maksymalnie 30 minut.

Na start zapraszamy dzieci i młodzież (kategorie wiekowe 8-11 i 12-17 lat) oraz dorosłych (kat. open od 18 lat). Zapewniamy elektroniczny pomiar czasu i nagrody - puchary i upominki rzeczowe. Wszyscy uczestnicy otrzymają pakiety startowe oraz medale pamiątkowe:

 

Gorąco zachęcamy do założenia strojów z epoki – jury wyłoni i nagrodzi trzy najciekawsze przebrania.

Bieg jest całkowicie bezpłatny! Limit startujących to 500 osób. Zapisy internetowe już ruszyły: 

Regulamin biegu: TUTAJ

Pakiet startowy będzie można zdobyć także w dniu startu, w biurze zawodów (Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 im Marii Konopnickiej, ul. Stefana Żeromskiego 16, w godz. 10:00 - 13:00) pod warunkiem dostępności (nie osiągnięcia limitu zgłoszeń w zapisach online).

Organizatorami biegu są Fundacja Sądecka, Urząd Miasta w Nowym Sączu, Małopolska – regionalny partner biegu oraz Fundacja „Festiwal Biegów”.

Zapraszamy na start! Razem uczcijmy 100-lecie niepodległej Polski i Sądecczyzny!

Fundacja „Festiwal Biegów”

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce