Ściana non stop. Padł rekord świata w biegu 50 km na bieżni mechanicznej [WIDEO]


Opublikowane w pt., 17/01/2020 - 12:28

Gdy warunki atmosferyczne zniechęcają do wyjścia na dwór / na pole, wielu biegaczy wybiera treningi na bieżni mechanicznej. Ale obracająca się pod nogami taśma może posłużyć nie tylko do szlifowania formy. Właśnie padł najlepszy wynik na dystansie 50 km.

Zamiast zmieniającej się scenerii, podbiegów czy zakrętów, sala gimnastyczna w amerykańskim Madras w stanie Oregon. Na środku lśniącego parkietu – bieżnia mechaniczna. Mario Mendoza podjął się zadania pobicia nieoficjalnego rekordu świata.

Biegnąc przez cały czas miał przed oczami ścianę. Dosłownie.

Ostatecznie dystans 50 km biegacz pokonał w czasie 2:59:03, co daje średnie tempo 3:34 min./km.

Według portalu www.recordholders.org, poprzedni najlepszy wynik w tej nietypowej konkurencji należał do Brytyjczyka Paula Naveseya - 3:05:37. Niemniej szybciej pobiegł znany ultras Michael Wardian - 2:59:49 w 2015 roku.

W Księdze Rekordów Guinnessa próżno szukać wyników w tej konkurencji, przynajmniej wśród mężczyzn. Wśród pań w zwariowanej księdze widnieje już Kanadyjka Arielle Fitzgerald, z czasem 3:51:25.

Szczęśliwy Mario Mendoza planuje teraz krótki odpoczynek i za dwa tygodnie bierze udział w zawodach Black Canyon Ultra 100K w Arizonie. Jak powiedział, specjalnie wybrał szkołę na miejsce bicia rekordu, bo chce inspirować młodych ludzi i wśród nich promować sprawność fizyczną.

33-letni dziś Mario Mendoza był czterokrotnie mistrzem USA w biegu trailowym (2010, 2013, 2017, 2018). Startował też mistrzostwach świata w biegach górskich na długim dystansie jak i mistrzostwach trailowych. Na tych ostatnich, w 2017 roku zdobył z reprezentacją swojego kraju brązowy medal w drużynie.

RZ


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce