Sebastiana Polaka sposób na bieganie zimą

 

Sebastiana Polaka sposób na bieganie zimą


Opublikowane w pt., 29/11/2013 - 09:19

Sebastian Polak, zwycięzca ostatniego biegu w ramach Grand Prix Warszawy oraz VIII Biegu Entre, opowiedział nam o swoich sposobach na bieganie w chłodnych warunkach atmosferycznych.

- Wszystko zależy od ubrania. Jeśli biegam przy temperaturze -15 czy -20 stopni Celsjusza, zakładam dwie warstwy ubrań, dwie pary rękawiczek, czasami zakładam nawet dwie czapki i ruszam. Przy większych mrozach nie robię 20 km, tylko połowę tego dystansu… No może 12 km. Staram się też biec trochę wolniej, spokojniej oddychać, by nie wdychać szybko zimnego powietrza. Ważna jest też systematyczność. Póki pogoda jest powyżej zera, biegam normalnie, czyli 4-5 razy w tygodniu łącznie ok. 80 km – mówi biegacz, który w tegorocznym dorobku ma jeszcze skalp z majowego „Biegu Wisły”.

Wymagające warunki jeszcze bardziej mobilizują Sebastiana Polaka do biegowej pracy. – Jestem taką osobą, która lubi biegać w trudnych warunkach. Nawet jak czuć śnieg pod butami to lepiej, bo wtedy można zbudować siłę biegową. Kiedyś przy gorszej pogodzie zastępowałem trening biegowy siłownią, rowerkami, bieżnią czy innymi aerobowymi ćwiczeniami, ale teraz tego nie robię. Po prostu biegam wtedy krótsze dystanse, bo nogi i tak są solidnie zmęczone biegiem po śniegu – dodaje biegacz.

Jak to się dzieję, że nasz bohater zawodnik swoje najlepsze wyniki osiąga właśnie przy jesienno-zimowej pogodzie?

– Ja swoje najlepsze wyniki osiągam w temperaturach od 0 do 5 stopni. W upałach szybciej przegrzewam. Myślę, że to kwestia organizmu, bo przygotowuję się cały rok i cały rok startuję w zawodach. Tak naprawdę, póki temperatura jest we wspomnianym przedziale, to biegam ubrany „na krótko”. Wiele osób zakłada dresy, bluzy i się przegrzewa, zdejmuje coś w trakcie biegu. Ja po długie spodnie sięgam dopiero wtedy, gdy temperatura zejdzie poniżej zera stopni. Taki mam organizm i nie jest to spowodowane problemami z ciśnieniem, tu wszystko jest bardzo dobrze 120/80 – kończy z uśmiechem Sebastian Polak.

A jaki jest wasz przepis na jesienny (a może już zimowy) strój biegowy? 

RZ

 

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce