Skyrunning ? wyzwanie dla najwytrwalszych

Opublikowane w śr., 17/10/2012 - 12:03

W niedzielę 14 października odbył się Mount Kinabalu International Climbathon-  ostatni maraton Pucharu Świata Skyrunner?

[[{"type":"media","view_mode":"media_large","fid":"667","attributes":{"alt":"","class":"media-image","height":"240","typeof":"foaf:Image","width":"480"}}]]

Jeśli pokonałeś już 100 km trasę Biegu 7 Dolin ? najtrudniejszego ultramaratonu w Polsce (przewyższenia +/-4500m) i szukasz jeszcze większych wrażeń spróbuj ekstremalnej dyscypliny Skyrunning.

SkyRunning, czyli biegi górskie na wysokościach powyżej 2000 m n.p.m. stają się coraz bardziej popularną dyscypliną wśród biegaczy na całym świecie.  W ciągu roku odbywa się ok. 20 imprez o tym charakterze m.in. w stanie Kolorado (USA), Szwajcarii, Rosji czy Włoszech. Zwieńczeniem sezonu biegów wysokogórskich jest Mount Kinabalu International Climbathon w Malezji, który został określony jako najtrudniejszy wyścig na świecie i stanowi prawdziwy test ludzkiej wytrzymałości.  Wspinaczka na górę Kinabalu (4 095,2 m n.p.m) zajmuje alpinistom ok. 2 dni, przy czym uczestnicy biegu muszą pokonać ten sam dystans,łącznie 23 km w mniej niż 3 godziny.

Zwycięzcą wyścigu został Hiszpan Kilian Jornetz czasem 2h 11?45?? ustanawiając tym samym rekord trasy. Ponadto, po raz czwarty został liderem rankingu Pucharu Świata Skyrunner?. Jego najgroźniejszy rywal, Brytyjczyk Tom Owens ukończył bieg na czwartej pozycji. Wśród kobiet w maratonie triumfowała Szwedka Emelie Forsberg, tegoroczna debiutantka serii Skyrunner? i jednocześnie liderka rankingu.

W tegorocznej edycji maratonu wytyczono nową trasę, o 2 km dłuższą niż w poprzednich latach z najwyższym punktem na wysokości 2 700 m.  Trasa prowadziła przez wsie, lasy, a nawet pole golfowe. Imprezę otworzył Premier Malezji Datuk Seri NajibTunRazak. Najlepszą Polką w tym stosunkowo młodym sporcie jest ambasadorka Festiwalu Biegowego ? Anna Celińska, która w ubiegłym roku zajęła IV miejsce w Otwartych Mistrzostwach Francji w Skyrunning  w Auzat.

[[{"type":"media","view_mode":"media_large","fid":"668","attributes":{"alt":"","class":"media-image","height":"332","style":"width: 280px; height: 194px; float: right; margin-left: 5px; margin-right: 5px; ","typeof":"foaf:Image","width":"480"}}]]