Słynny pisarz i Polacy na Maratonie Piasków

Opublikowane w pon., 12/01/2015 - 14:46

Sir Ranulph Fiennes (na zdjęciu) na pewno nie jest faworytem Maratonu Piasków, który odbędzie się w kwietniu w Maroku. Jest jednak jednym z najciekawszych zawodników na liście startowej, a jeśli ukończy bieg, będzie też najstarszym Brytyjczykiem na mecie.

Słynny pisarz, podróżnik i odkrywca ma już 71 lat. Ma też wszczepione bypass'y i dwa zawały za sobą. Na jego korzyść przemawiają osiągnięcia. W wieku 65 lat był najstarszym Brytyjczykiem na Mont Evereście, dotarł na obydwa bieguny zarówno drogą morską, jak i lądową. Jest jedyną osobą, która może się pochwalić się tymi trzema zdobyczami. Podczas nieudanej wyprawy, w 2000 r. stracił palce lewej dłoni. Cztery miesiące po operacji zaliczył 7 maratonów, w 7 dni i w 7 krajach!

Teraz pisze kolejną książkę i szykuje się do startu pod okiem Rory Colemana, biegacza i trenera, który ukończył już 200 ultramaratonów, ustanowił na bieżni 9 rekordów świata i zaliczył 800 maratonów. Coleman trenując Fiennesa realizuje przy okazji swój własny plan. Trasę Maratonu Piasków zwiedził już 11 razy. W kwietniu wystartuje w Maroku po raz dwunasty, a do 2017 r. chciałby się pochwalić przekroczeniem linii mety 1000 maratonów.

Ranulph Fiennes dopuszcza do siebie myśl, że nie ukończy biegu, chciałby jednak nie odpaść w pierwszej kolejności i przede wszystkim zebrać znaczącą kwotę pieniędzy na cele charytatywne dla organizacji, która opiekowała się jego pierwszą żoną podczas jej zmagań z nowotworem.

W biegu wezmą również udział Polacy. Na liście są: Anna Lichota (zdobywczyni Korony Ziemi), Katarzyna Świst-Szulik, która w zeszłym roku nie ukończyła biegu, Natalia Salamon, Wiesław Kamiński, Michał Głowacki i Elżbieta Szmigielska Morieux, która ukończyła bieg w 2010 r.