Sosnówka: Biegiem ratują zabytki. Dołączysz?

 

Sosnówka: Biegiem ratują zabytki. Dołączysz?


Opublikowane w pt., 25/07/2014 - 12:45

Bieg Górski „Do Dobrego Źródła”, który w najbliższa niedzielę odbędzie się już po raz dwunasty w miejscowości Sosnówka w Sudetach, będzie miał także wymiar kulturowy. Jego uczestnicy pobiegną by wesprzeć renowację lokalnych zabytków.

Impreza w Sosnówce organizowana jest przy okazji festynu na rzecz zabytkowej Kaplicy św. Anny. – Bieg organizujemy od 13 lat, z jednoroczną, nieplanowaną przerwą organizacyjną. Bieg jest jednym z punktów programu festynu na rzecz odbudowy kaplicy, ale ponieważ wszystkie wymagane prace zostały już tam wykonane, to od teraz wspieramy renowację innych zabytków w Sosnówce i okolicy. Pomysłodawcą imprezy jest mój tata, który był sportowcem i mocno angażuje się w działania na rzecz tutejszej kultury – opowiada Mateusz Witulski, organizator biegu.

Nazwa imprezy związana jest z rzeczoną kaplicą, a odnosi się do ujęcia wody znajdującego się tuż obok tego obiektu kultu religijnego. Nad źródłem widnieje rzeźbiony wizerunek jelenia oraz napis: „Der gute Born” (Dobre Źródło).

Jak wyjaśnia organizator biegu, na uczestników czeka ciekawa trasa. W większości stanowi ją 7,4-kilometrowy podbieg. Różnica między startem a metą wynosi 370 metrów. – Mimo, że trasa ciągle wspina się pod górę, to każdy, kto rusza się choć trochę, jest w stanie przebiec ten odcinek. Może nie każdy osiągnie tak rewelacyjne wyniki, jak zwycięzcy poprzednich edycji*, ale moim zdaniem jest to trasa uniwersalna, ciekawa zarówno dla zawodowców jak i amatorów. Wymagający podbieg, który możemy odczuć w kościach, spotkamy na trasie w zasadzie tylko w jednym miejscu – opisuje Mateusz Witulski.

– Zapraszamy tu wszystkich, którzy chcą się sprawdzić w biegu górskim, a nie tylko biegać po płaskiej nawierzchni – dodaje.

Organizatorzy liczą, że wystartuje ponad 100 biegaczy. Rok temu w imprezie wzięło udział 88 osób. Jak do tej pory drogą internetową zgłosiło się 61 uczestników. – Większość biegaczy zgłasza się w dniu zawodów. Z doświadczenia wiemy, że z osób zgłoszonych drogą internetową, przyjeżdża tylko połowa. W każdym razie Biuro zawodów zamkniemy kwadrans przed startem. Jesteśmy przygotowani na 150 biegaczy – opowiada Witulski.

Tu uwaga - w tym roku lokalizacja biura zawodów zmieniła się. Centrum zawodów przeniesiono z budynku OSP przy ul. Strażackiej 7 na ul. Szkolną 5. – Biuro znajdować się będzie przy Orliku. W regulaminie jeszcze widnieje stara lokalizacja, ale jeśli ktoś przyjedzie na ulicę Strażacką, to tam będzie znajdzie informację o przeniesieniu sekretariatu zawodów. Będą też znaki jak dostać się w nowe miejsce – wskazuje organizator. Dodaje, że odległość nie jest duża tylko 200 metrów, a przy ul. Strażackiej wciąż będzie można zostawić samochód.

Bieg Górski „Do Dobrego Źródła” zaplanowano na niedzielę 27 lipca. Start nastąpi z ul Sadowej w Sosnówce Dolnej o godzinie 13:00. Meta znajdować się będzie przy domu weselnym Lubuszanin. Biuro zawodów czynne będzie od godziny 9:00 do 12:45.

*W ubiegłym roku bieg zwyciężył Maciej Dawidziuk z czasem 29 minut i 20 sekund. Wśród kobiet najlepsza była Magdalena Nykiel z rezultatem 38 minut i 7 sekund.

Organizator

Regulamin

Trasa

Opłata startowa: 20 zł

RZ

fot. dolnoslaskie.fotopolska.eu

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce