Sport niepełnosprawnych: „Kibice chcą wiedzieć więcej”

 

Sport niepełnosprawnych: „Kibice chcą wiedzieć więcej”


Opublikowane w śr., 28/05/2014 - 08:58

Polscy kibice chcą czytać o sporcie niepełnosprawnych i są niezadowoleni z faktu, że media rzadko piszą o paraolimpijczykach. Takie wnioski płyną z badania opinii publicznej, które zleciła firma Renault. Poznaliśmy je wczoraj podczas specjalnej i niezwykle ważnej dla tej grupy sportowców konferencji prasowej.

Ankieterzy zapytali 1000 osób o ich opinię na temat sportowców niepełnosprawnych i okazało się, że po tym jak dwa lata temu, to właśnie uczestnicy paraolimpiady zdobyli 36 medali, w tym 14 złotych; kibice poczuli niedosyt informacji na ten temat.

47% ankietowanych wyraziło chęć zapoznawania się z wydarzeniami w świecie sportowców niepełnosprawnych na bieżąco. Taki wynik jest o tyle optymistyczny, że swoje zainteresowanie zgłosiły również osoby, które nie uważały się za kibiców sportowych. W grupie fanów ten odsetek przekroczył 70%. Niemal tyle samo osób, chce zobaczyć relację z paraolimpiady w Rio.

Dwa lata temu w Londynie nie było polskiej ekipy telewizyjnej, ani transmisji na żywo. Widzowie poczuli się zawiedzeni. Chociaż 660 osób zaznaczyło, że podziwia sportowców za determinację i przekraczanie własnych granic, a dla 19% są to po prostu świetni zawodnicy, jedynie 350 osób znajduje w mediach informacje o tych sportowcach kilka razy w roku, a 22% nigdy nie natrafiło na taki artykuł.

Wyniki były dla nas zaskakujące. Zadawaliśmy te pytania i myśleliśmy, że zainteresowanie sportem niepełnosprawnych będzie niższe. Te wyniki bardzo nas ucieszyły, bo to znaczy, że chcemy ich oglądać i chcemy im kibicować  skomentowała Agata Szczech z Renault.

Rezultaty badania cieszą również prezesa PZSN „Start”, Łukasza Szeligę: Ludzie, którzy z nami rozmawiają lub kontaktują się z nami na różnych płaszczyznach, zawsze zadają pytanie, dlaczego tych informacji jest tak mało. Badania potwierdzają, że to zainteresowanie istnieje, co oczywiście bardzo mnie cieszy i pozwala mi z większym optymizmem patrzeć na współpracę z mediami i naszą obecność w relacjach sportowych – stwierdził w rozmowie z naszą redakcją.

W efekcie rezultatów badań, Renault ogłosiło nowy program stypendialny dla sportowców niepełnosprawnych, którym objęło Macieja Lepiato, rekordzistę świata w skoku wzwyż i Annę Omielan, mistrzynię świata w pływaniu.

Mam nadzieję, że wsparcie firmy Renault udzielone dwójce naszych sportowców, będzie przełomem i pozwoli w przyszłości nawiązać współpracę z innymi firmami zainteresowanymi sportem paraolimpijskim dodał Łukasz Szeliga.

Jesteśmy pewni, że wśród respondentów badania nie było czytelników naszego portalu. Informacje o kolarzach ręcznych, którzy poprzedzają często start biegaczy oraz bieżące relacje z wyścigów wózkarzy, pojawiają się u nas regularnie. I będą się pojawiać, bo sport niepełnosprawnych jest dla nas równie ważny jak sport ludzi zdrowych, czy to w wydaniu amatorskim czy wyczynowym.

IB

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce