Sportowcy z zespołem Downa bez wsparcia ministerstwa zbierają na start w igrzyskach

 

Sportowcy z zespołem Downa bez wsparcia ministerstwa zbierają na start w igrzyskach


Opublikowane w pt., 07/02/2020 - 19:41

24-osobowa reprezentacja Polski do światowych Igrzysk osób z zespołem Downa Trisome Games 2020 , które odbędą się na przełomie marca i kwietnia w Turcji, przygotowuje się od dawna. Polacy mają wziąć w nich udział po raz pierwszy.

W skład 9-osobowej grupy lekkoatletów weszła m. in. Zofia Dzięcioł, która w zeszłym roku poprawiła swój rekord Europy na 800m (4:07.25). Bieg odbył się podczas Lekkoatletycznych Mistrzostw Europy w fińskim Tampere.

Do Turcji 16-letnia Zosia wybiera się w podwójnej roli. Będzie startowała także w pływaniu. Oprócz tej utytułowanej zawodniczki na bieżni powinniśmy zobaczyć także brązową medalistkę mistrzostw Europy na 400 m Magdę Dąbrowską. W Turcji na doping kibiców będą czekali również Zuzanna Szymańska, Mikołaj Woźniak, Dominik Ulatowski, Ismael Afana, Kamil Grabowski, Agnieszka Bauer i Filip Walecki.

O ile zawodnicy dali z siebie wszystko, spełnili kryteria, zdobyli minima, poprawili rekordy, o start nie mogą być spokojni.

„Dziś dowiedzieliśmy się, że niestety nie dostaną ŻADNEGO wsparcia z Ministerstwa Sportu, o które wnioskowaliśmy w ramach Programu Upowszechniania Sportu Osób Niepełnosprawnych w 2020 roku" – informuje fundacja Soni, która zajmuje się promowaniem i upowszechnianiem sportu osób intelektualnie niepełnosprawnych.

Podobnie było przed mistrzostwami Europy. Wtedy również start polskich zawodników był uzależniony od wsparcia z zewnątrz. Dzięki zbiórce udało się pozyskać 17 tys. zł. Bez tego nie byłoby rekordu Europy.

Z kolejną zbiórką ruszyli jeszcze w zeszłym roku. Tyle że teraz koszty, które będą musieli pokryć rodzice młodych sportowców są wyższe. Każdy wysłany na Trisome Games 2020 to koszt 6 tys., a braku wsparcia ministerstwa przy tak prestiżowej imprezie nie brano pod uwagę.

Strona zbiórki: https://pomagam.pl/naigrzyska2020

IB


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce