Stała na podium maratonu w Ottawie, wpadła na dopingu

Opublikowane w czw., 28/11/2019 - 15:04

Trzecia zawodniczka tegorocznego maratonu w Ottawie - Etiopka Etaferahu Wodaj została przyłapana na dopingu. W jej organizmie wykryto EPO i testosteron. Nieuczciwa biegaczka została tymczasowo zawieszona w prawach zawodniczki. Po postępowaniu dyscyplinarnym, w którym będzie się broniła (lub nie), usłyszy wyrok.

Swój najlepszy wynik w karierze Etiopka uzyskała jesienią w Toronto. Rezultat 2:27:21 dał jej jednak dopiero ósme miejsce w tamtym biegu. W maju, we wspomnianej już stolicy Kanady pobiegła o ponad minutę wolniej, ale za to stanęła na najniższym stopniu podium. W nagrodę otrzymała 3 000 dolarów kanadyjskich, co w przeliczeniu daje ponad 8 800 zł.

Wszystko wskazuje na to, że dopingowa wpadka miała miejsce podczas któregoś z kanadyjskich maratonów. W tym roku Etiopka startowała jeszcze tylko w Houston, jednak zeszła z trasy i wątpliwe jest, by została poddana kontroli. Trop jest dobry, bo w tym roku w Ottawie wpadł kanadyjski „biegacz-amator” David Freak, co sugerowało by wzmożoną kontrolę uczestników właśnie tej imprezy.

Kanadyjski maratończyk-amator przyłapany na multidopingu

30-letnia dziś Etaferahu Wodaj w maratonie debiutowała w 2015 roku, właśnie w Ottawie. Startowała w też Dubaju i Nowym Jorku, ale nie odnosiła tam znaczących sukcesów. Wygrała też maraton w Meksyku w 2018 roku, z czasem 2:40:10.

Przypomnijmy, że maksymalna kara za złamanie przepisów antydopingowych (po raz pierwszy) to cztery lata. Biegaczka może się jeszcze odwoływać od decyzji i zażądać badania próbki B. Potem usłyszy wyrok Komisji ds. Integralności Lekkiej Atletyki (AIU).

Taryfy ulgowej AIU nie zastosowywała wobec 17-letniej Kenijki Angeli Ndungwy Munguti, która jak ogłoszono w środę, została zawieszona na 4 lata. W organizmie uczestniczki letnich Igrzysk Olimpijskich Młodzieży w Buenos Aires wykryto norandrosteron. Zawodniczka zrezygnowała z badania próbki B. Kara obowiązuje już od 7 października 2018 roku. Wyniki młodej zawodniczki anulowano.

Młoda, szybka… na koksie. Kenijska juniorka młodsza na sterydach

Zawieszony tymczasowo został także Marokańczyk Hassan Laqouahi, w którego organizmie wykryto EPO. Zawodnik na swoim koncie ma dwa maratony. W styczniu w Marrakeszu był dziesiąty z czasem 2:19:22, a w październiku zajął piąte miejsce podczas Wizz Air Sofia Marathon, z wynikiem 2:17:37. Jego najlepszy wynik w półmaratonie to 1:04:55. Biegacz został powiadomiony o zarzutach.