Strażnicy miejscy z Łodzi pobiegną w sztafecie, by złożyć hołd ofiarom obozów zagłady


Opublikowane w czw., 13/02/2020 - 16:02

Biegali tysiące kilometrów dla mam, ojców i żołnierzy poległych podczas II Wojny Światowej. Najnowszy projekt strażników miejskich z Łodzi i współpracujących instytucji to „Biegowa Sztafeta Pamięci” wspominająca ofiary niemieckich nazistowskich obozów zagłady.

„Jesteśmy nieformalną grupą biegową składającą się ze strażników miejskich i ich przyjaciół. Naszą pasją jest bieganie. Wszyscy pragniemy nadać bieganiu wyższy wymiar. Dlatego bierzemy udział w biegach charytatywnych i patriotycznych.” – przedstawiają się pomysłodawcy sztafety.

Historia biegów z przesłaniem zaczęła się już w 2008 roku. Przez kolejne sześć lat członkowie grupy biegali w ramach „W Dzień Matki do Matki”. Celem sztafet były wybrane Sanktuaria Maryjne (Częstochowa, Licheń, Zakopane, Jasień, Studzieniczna i Wadowice) w Polsce. „Każda matka w wychowanie dzieci wkłada olbrzymi wysiłek, dlatego uczestnicy biegli non stop, dzień i noc, pokonując własne bariery” – tłumaczą łódzcy strażnicy miejscy.

W 2015 roku wyzwanie było jeszcze większe. Tym razem pobiegli dla ojców, a trasa sztafety o długości 1760 km wiodła z Łodzi przez Słowację, Austrię, Włochy do Watykanu. „Na Plac Świętego Piotra wbiegliśmy z okrzykiem: Tato to dla Ciebie” – wspominają biegacze.

W 2018 roku, w setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę postanowili oddać hołd polskim żołnierzom z Monte Cassino. W ciągu dziewięciu dni pokonali prawie 2000 km, a na szczyt Monte Cassino wbiegli 18 maja, czyli dokładnie w 74. rocznicę zwycięskiego zakończenia bitwy. „Uznaliśmy, że ich walka to był symbol męstwa, odwagi i poświęcenia. Nasz bieg miał formę sztafety, a uczestnicy odpoczywali w samochodach czekając na swoją zmianę. To było wyzwanie, ale to nic wobec bohaterstwa naszych żołnierzy”. – przyznają.

Ubiegły rok był „lżejszy”. W 2019 roku pobiegli z okazji Powstania Warszawskiego z Łodzi do stolicy. Po drodze odwiedzili miejsca pamięci: Budy Zosine, Wiersze, Palmiry, Pociecha, Truskaw, Laski, Lotnisko Bielany.

Na ten rok przygotowali „Biegową Sztafetę Pamięci” wspominająca ofiary niemieckich nazistowskich obozów zagłady. Zaplanowana trasa ma długość około 1100 km. Biegacze zamierzają złożyć hołd ofiarom w największych obozów zagłady.

Tradycyjnie wystartują z Łodzi spod Stacji Radegast, symbolu łódzkiego getta. Kolejne punkty trasy: obóz dla dzieci przy ul. Przemysłowej w Łodzi, obóz zagłady w Chełmnie nad Nerem, Kaplica Pamięci Narodu w Częstochowie, obóz zagłady Auschwitz-Birkenau, obóz zagłady Płaszów w Krakowie, obóz zagłady w Bełżcu, obóz zagłady Majdanek, obóz zagłady w Sobiborze. „W każdym z obozów sztafeta zatrzyma się, by oddać hołd ofiarom niemieckiego terroru.” „Zależy nam na przypominaniu prawdy historycznej dotyczącej nazistowskich obozów koncentracyjnych i propagowanie postaw patriotycznych.” – podkreślają biegacze.

AK


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce