Szybki półmaraton w Delhi na oczach gwiazd Bollywood

Opublikowane w wt., 17/12/2013 - 12:54

Weekendowy półmarataton w Delhi okraszono rekordem trasy. Nie było o to trudno, gdyż na starcie stanęła grupa bardzo mocnych zawodników.

O zwycięstwo walczyli m.in. Geoffrey Kipsang, Wilson Kiprop i 16 innych półmaratończyków z elity. Faworytką wśród pań była dwukrotna zwyciężczyni maratonu w Berlinie, Florance Kiplagat. Organizatorzy liczyli również na wysokie miejsce Preeji Sreedharan. To do tej zawodniczki należy rekord Indii w biegu na 5000 i 10000 m.

Panowie ruszyli mocnym tempem, ale to Atsedu Tsegay wysunął się na prowadzenie i przekroczył linię mety po 59 minutach i 12 sekundach. Poprawił poprzedni rekord trasy o 3 sekundy. Oprócz Etiopczyka jeszcze trzech zawodników z Kenii ukończyło bieg w czasie poniżej jednej minuty: Geoffrey Kipsang (59:30), Wilson Kiprop (59:49) i Kenneth Kipkemoi (59:55).

Tsegay nie krył zadowolenia z wyniku, który osiągnął pomimo długiej przerwy w treningach i warunków pogodowych, które nie należą do jego ulubionych. W stolicy Indii było mu za zimno. Swoje zwycięstwo zadedykował zmarłemu dwa dni przed startem młodszemu bratu. – Jestem szczęśliwy, że wygrałem po niemal roku przerwy w bieganiu, spowodowanej kontuzją kostki. To dopiero mój drugi bieg, od czasu tej kontuzji i jestem z niego zadowolony – powiedział Tsegay organizatorom.

Rywalizację pań z czasem 1:08:00 wygrała Florance Kiplagat, natomiast Preeji Sreedharan przybiegła na metę po godzinie, 20 minutach i 9 sekundach, zajmując 15. miejsce.

W półmaratonie wzięło udział ponad 30 000 biegaczy. Dopingowały ich nawet gwiazdy Bollywood, które licznie pojawiły się na mecie. Miłośnikom tego kina, na pewno dużo powie fakt, że sama Bipasha Basu gratulowała zwycięzcom.