Szybki półmaraton w Ras Al Khaimah

Opublikowane w pt., 14/02/2014 - 16:02

Piątkowy półmaraton Ras Al Khaimah zapamiętamy nie tylko z racji nagrody AIMS dla Wilsona Kipsanga (czytaj więcej), ale też z czysto sportowych względów. Aż ośmiu zawodników złamało tam barierę jednej godziny.

Najlepszy wynik zanotował Etiopczyk Lelisa Denisa - 59:36. To drugi czas w jego dotychczasowej karierze na tym dystansie, do rekordu życiowego zabrakło mu zaledwie sześciu sekund (New Delhi 20111)

Srebrny medalista MŚ w maratonie z Moskwy i zwycięzca ubiegłorocznego Maratonu w Bostonie wyprzedził Eguse Amsloma, ale tylko o 3 sekundy (Erytrejczyk ustanowił tym samym rekord życiowy), oraz Kenijczyka Wilsona Kipropa – i znów tylko o 9 sekund. Kiprop - mistrz swiata w półmaratonie z 2010 r. miewał już w swojej karierze szybsze biegi w „połówce” - w ubiegłym roku zawody w Ostii Kenijczyk ukończył z czasem 59:15.

Tak dobre wyniki uzyskane w Zjednoczonych Emiratach Arabskich dziwią, ale tylko pozornie. Obsada imprezy była bardzo silna. Różnica między pierwszym a ósmym zawodnikiem na mecie wynosiła zaledwie 15 sekund! Pozostałe miejsca w pierwszej dziesiątce zajmowali zawodnicy z rekordem życiowym w okolicach 1:01:00, czyli w granicach rekordu Polski.

Wśród Pań zwyciężyła rewelacyjna Kenijka Priscah Jeptoo z czasem 1:07:02. W klasyfikacji generalnej Kenijka uplasowała się 14. miejscu. Afrykanka zdominowała rywalizację kobiet i o ponad minutę wyprzedziła swoją rodaczkę Flomene Cheyech. Swój najlepszy wynik w karierze Jeptoo ustanowiła właśnie w podczas RAK w ubiegłym roku (1:06:11), zajęła wtedy jednak tylko drugie miejsce. Wygrała inna Kenijka Lucy Kabuu z czasem lepszym o dwie sekundy.

Półmaraton w Ras Al Khaimah (miasto położono blisko granicy z Omanem) rozgrywany jest od 2007 r. Już w pierwszej edycji Kenijczyk Sammy Wanjiru ustanowił tam rekord świata – 58:53 (aktualnie rekord należy do Zersenay’a Tadese z Erytrei - 58:23).

Kolejny rekordowy wynik padł tam w 2011 roku. Ustanowiła go Kenijka Mary Keitany wynikiem 1:05:50. Ten wynik jest wciąż aktualnym rekordem świata kobiet w pólmaratonie. Wszystko to pokazuje, jak dużą wagę organizatorzy biegów w Arabii przykładają do wysokich wyników, oczywiście kusząc najszybszych biegaczy niebotycznymi nagrodami. Zwycięzcy tegorocznej edycji zainkasowali po 50 000 dirhamów, czyli ok. 42 000 zł.