Tarnów pobiegnie na zamek. Dla najlepszych – miecze!

 

Tarnów pobiegnie na zamek. Dla najlepszych – miecze!


Opublikowane w śr., 21/05/2014 - 14:21

Inspiracją do zorganizowania Biegu na Zamek, który już w najbliższą niedzielę odbędzie się w Tarnowie, była postać szlachcica i kasztelana krakowskiego Spycymira, który założył to miasto. Zawody, dedykowane temu szlachetnemu rycerzowi, oprócz charakteru sportowego mają więc też wymiar edukacyjny.

Średniowieczni kronikarze podają różne daty śmierci Spycymira. Według jednych zmarł on w roku 1352 roku. Inni podają datę o dwa lata późniejszą. Dla współczesnych najważniejsze jest jednak dzieło jego życia, czyli inwestycja majątku w wieś Tarnów, położonej na stoku góry św. Marcina oraz w górujący nad wsią (a dziś prężnym miastem) zamek.

Bieg na Zamek to zawody z 5,5-kilometrową trasą. Nie będą to jednak zwykłe zawody iliczne. Nieprzypadkowo wspominamy o górze św. Marcina, organizatorzy postanowili bowiem wykorzystać stok i zaplanowali imprezę w stylu anglosaskim. Będzie więc raz z górki a raz pod górkę. – Biegi górskie to coś wspaniałego. Możliwość rywalizowania w terenie zawsze nam się podobała – opowiada Bogdan Banaś, jeden z organizatorów biegu.

– Nasze stowarzyszenie od lat myślało o biegu górskim. W tym roku zdecydowaliśmy, że wreszcie musimy to zrobić. Oczywiście będzie to bieg wymagający, bo będą podbiegi i zbiegi. We znaki może dać się krótki, ale intensywny podbieg tuż przed ruinami zamku. Myślę jednak, że wszystko wyjdzie bardzo ciekawie - trasa jest bardzo malownicza, a Same ścieżki bardzo ładne – przekonuje nasz rozmówca.

Na liście startowej biegu znajduje się już ponad 160 osób. Limit uczestników to 150 biegaczy. Nie wszyscy jednak wpłacili opłaty startowe. Jest więc szansa, że będzie można zarejestrować się w dniu zawodów, bo taką możliwość stworzą tu organizatorzy. – Jesteśmy przygotowani na przyjęcie 150 biegaczy. Myślę, że taki też poziom osiągniemy – mówi Bogdan Banaś.

Start zawodów znajdować się będzie na polanie przy ulicy Harcerskiej przy basenie Tarnowskiego Ośrodku Sportu i Rekreacji. Meta natomiast w ruinach zamku. Biuro zawodów czynne będzie w dniu imprezy, czyli 25 maja w godzinach od 9.00 do 13 w namiocie obok restauracji przy al. Tarnowskich 75. Zgłoszenia przyjmowane będą do godziny 10:00. Opłata startowa 25 zł. Bieg rozpocznie się o godzinie 11:00.

Po dotarciu na metę na uczestników czeka prawdziwa rycerska uczta przy suto zastawionym stole. Zwycięzcy biegu otrzymają... miecze. Na wszystkich czekają zaś medale.

Organizator

Regulamin

Trasa

Zapisy

Wpisowe:

15 zł drogą internetową do 22 maja
25 zł w dniu biegu

RZ

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce