Tatarska Piątka: Ściganie z kulturą i historią w tle


Opublikowane w ndz., 05/07/2020 - 18:08

Już po raz dziewiąty w Studziance, niewielkiej wsi w powiecie bialskim na południowym Podlasiu odbył się bieg o nazwie Tatarska Piątka, który przy okazji sportowej rywalizacji promuje także kulturę i historię tego ciekawego regionu.

Jak dobrze pamiętam to chyba już po raz piąty, miałem okazję pobiec w Tatarskiej Piątce w Studziance zamieszkującej niegdyś przez Tatarów. Skąd się tu wzięli? Król Jan III Sobieski postanowił zapłacić tatarskim żołnierzom za wierną służbę Rzeczypospolitej, nadając im ziemię właśnie w Studziance. Społeczność tatarska osiedliła się tu i egzystowała przez ponad 200 lat. We wsi funkcjonowała niewielka muzułmańska świątynia – meczet.

Wielu z osiadłych w Studziance Tatarów służyło w wojsku. Wśród najbardziej zasłużonych wymienić można generała Józefa Bielaka, walczącego w obronie Konstytucji 3 maja i odznaczonego Krzyżem Kawalerskim Orderu Virtuti Militari. Z wyraźnych śladów po Tatarach w Studziance śladów pozostało niewiele. Najbardziej znanym jest muzułmański cmentarz – mizar. Odwiedzam go za każdym razem. 

Szczególną uwagę zwracają kamienie z polskimi nazwiskami. Wielu biegaczy tuż po zakończeniu biegu również i w tym roku kierowało swoje kroki, aby odwiedzić to wyjątkowe miejsce.

Pomysłodawcą imprezy jest Łukasz Węda, wielki miłośnik biegania, regionalista i prezes Stowarzyszenia Rozwoju Miejscowości Studzianka. Na bieg główny składały się dwie pętle po polnej drodze o łącznej długości 5,28 km. Przed biegiem głównym odbyły się biegi dla dzieci. Z biegaczami startowali także miłośnicy nordic walking. W biegu głównym wystartowało ponad 60 biegaczy. Wygrał go Jacek Chruściel z Międzyrzeckiej Grupy Biegowa z czasem 17:56.

- Trochę doskwierał nam upał, ale organizatorzy zadbali o punkty z wodą. Na mecie na wszystkich czekały okolicznościowe medale, były też koszulki, posiłek i wiele innych imprez związanych z XII Spotkaniem z Kulturą Tatarską i Regionalną. Chętni mogli zrobić sobie również pamiątkowe zdjęcie z Tatarem.

Wyniki: TUTAJ

Marek Podraza, Ambasador Festiwalu Biegów


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce