Testy anty-dopingowe nowością w półmaratonie w Big Sur

 

Testy anty-dopingowe nowością w półmaratonie w Big Sur


Opublikowane w wt., 20/11/2012 - 14:06

Organizatorzy półmaratonu w Big Sur w Kalifornii, który odbył się w ubiegłą niedzielę 18 listopada wprowadzili kontrolę antydopingową dla biegaczy z najlepszymi wynikami w wyścigu. Tego typu posunięcie było podyktowane dotychczasowymi doświadczeniami, kiedy okazało się, że zwycięzca ubiegłorocznej edycji imprezy Ezkyas Sisay oraz szósty biegacz biegu Christian Hesch wspomagali się EPO. Sprawa wyszła na jaw po kontroli antydopingowej dokonanej po Maratonie w Nowym Jorku w 2011 r. na Sisayu, który zajął wtedy 9 miejsce, nota bene 2 tygodnie po zwycięstwie w Big Sur. Hesch we wrześniu br. przyznał się do używania niedozwolonych środków i aktualnie prowadzi negocjacje z Amerykańską Agencją Antydopingową odnośnie warunków zakazu udziału w zawodach.

Po tym zdarzeniu obserwatorzy i znawcy sportu zauważyli, że podczas takich wyścigów jak w Big Sur, doping może stać się coraz to częściej stosowany przez biegaczy. Wynika to z faktu, że nagrody pieniężne są dość wysokie (zwycięzcy w Big Sur otrzymują po 3000$), aby zachęcić do udziału zawodników średniej klasy, lecz jednocześnie budżet tego typu imprez nie jest wystarczająco duży, by wystarczyło funduszy na kontrolę antydopingową. To jednak w przypadku półmaratonu w Big Sur ma się od tego roku zmienić. Organizatorzy biegu na oficjalnej stronie zamieścili komunikat, o tym, że nie wykluczają możliwości poddania kontroli najważniejszych uczestników i udział w imprezie oznacza zgodę na te warunki.  W świecie biegaczy uważa się, że więcej wyścigów pójdzie śladem Big Sur i również wprowadzi tego typu rozwiązania.

W tym roku pula nagród za 1 miejsce pozostanie w jednej rodzinie, jako że w kategorii mężczyzn i kobiet wygrali…małżonkowie. Ben Bruce and Stephanie Rothstein-Bruce zaledwie 3 tygodnie po ślubie zostali zwycięzcami kalifornijskiego półmaratonu. Oboje zdeklasowali swoich rywali, przybiegając do mety minutę szybciej, niż kolejni biegacze. 

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce