Trwają zapisy na Ekstremalną Drogę Krzyżową, niektórzy chcą ją pokonać biegiem

 

Trwają zapisy na Ekstremalną Drogę Krzyżową, niektórzy chcą ją pokonać biegiem


Opublikowane w pon., 13/03/2023 - 18:25

Ekstremalna Droga Krzyżowa jest pomysłem księdza Jacka Wiosny Stryczka i odbywa się od 2009 roku, a do Gorlic oficjalnie zawitała 18 marca 2016 roku. Gorlicki sztab Ekstremalnej Drogi Krzyżowej proponuje w tym roku dwie trasy o różnym stopniu trudności. 

- Odbędzie się ona w piątek 31 marca. Wzorem lat poprzednich, na rozpoczęcie zostanie odprawiona msza święta o godz. 18 w parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Gorlicach. 
To wymagająca wędrówka, dlatego ważne jest, aby przygotować się do niej fizycznie i psychicznie. Każdy uczestnik wyrusza w drogę na własną odpowiedzialność, musi poradzić sobie z orientacją w terenie w nocy, można pobrać specjalną aplikację z opisem trasy i śladem GPS, trzeba też zadbać o własne bezpieczeństwo - wyjaśnia Mateusz Bryg, koordynator EDK w Gorlicach.

EDK oferuje w całej Polsce ponad tysiąc niezwykłych tras. Zapisy na trasy są dostępne na oficjalnej stronie www.edk.org.pl.

 

- Trasa na dystansie maratońskim  42 km przebiegała będzie bocznymi drogami, lasami i szlakami turystycznymi. Natomiast na 30 km jest dedykowana dla początkujących edk-owiczów i osób niepewnych swoich możliwości. Obie trasy to pętle rozpoczynające się przy kościele pw. św. Andrzeja Boboli, a kończące na Gorlickiej Golgocie. Stacje Drogi Krzyżowej zostały zlokalizowane głównie przy kościołach, cmentarzach wojennych, przydrożnych kapliczkach i krzyżach. Co roku uczestniczy w niej wielu sympatyków biegania i miłośników nordic walking. Wiem, że i w tym roku biegacze wyruszą na trasę EDK, a niektórzy planują ją pokonać biegiem z przystankami na poszczególnych stacjach - dodaje Mateusz Bryg.

- Miałem okazję uczestniczyć w EDK w 2021 roku. Mocną jej grupę stanowili wówczas członkowie Gorlickiej Grupy Biegowej oraz Stowarzyszenia Maraton Gorlice, którzy obsadzili wszystkie trasy. Uczestnicy wyruszali w drogę w grupach i pojedynczo. My maszerowaliśmy wówczas biegowo – turystyczną piątką z Eweliną, Anią, Michałem i Adrianem. Tempo marszu nadawały Ewelina z Anią. Trasa była bardzo wymagająca z licznymi stromymi podejściami i trudnymi zejściami. W częściach zalesionych nie zabrakło błota i śniegu. Udało się ją pokonać w zadumie i modlitwie w dość szybkim tempie, bo przed godziną czwartą byliśmy już na symbolicznej mecie, czyli Gorlickiej Golgocie i wyszło nam prawie 40 km nocnego marszu. Są plany, aby w tym roku również wyruszyć na jedną z tras, są chętni, którzy chcą ją pokonać w biegu i pewno uda się zebrać taką grupę – opowiada Marek Podraza, Ambasador Festiwalu Biegów i uczestnik EDK 2021.

 

Marek Podraza, Ambasador Festiwalu Biegów

 

Więcej o EDK:
https://www.facebook.com/GORLICE.EDK

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce