Trzy razy na Śnieżkę, czyli... na Mont Blanc. Sprawdź się góralu!

 

Trzy razy na Śnieżkę, czyli... na Mont Blanc. Sprawdź się góralu!


Opublikowane w wt., 17/06/2014 - 15:52

Mont Blanc liczy sobie 4810m wysokości. Najwyższy szczyt Alp zbudowany jest przede wszystkim ze skał krystalicznych, a na jego szczycie zalega śnieg. Podobnie jak na Śnieżce w pobliżu szczytu znajduje się obserwatorium meteorologiczne i tu podobieństwa się kończą.

Organizatorzy nowego ultramaratonu w Karkonoszach dostrzegli jednak, że w świetle nowych pomiarów wysokości wykonanych przez czeskiego geodetę Vladimira Hlavsa, wystarczy wbiec trzykrotnie na Śnieżkę, by osiągnąć wysokość Mont Blanc!

Uczestnicy ultramaratonu pn. 3xŚnieżka = 1xMont Blanc, który zaplanowano na 16 sierpnia, mają do wyboru trzy opcje. Trasa Mini zakłada pokonanie 17 km w 12 godzin. Nie ma tu ograniczeń wiekowych, a limit czasowy pozwala na potraktowanie drogi z Karpacza na szczyt i z powrotem zupełnie turystycznie. W tej wersji Śnieżkę zdobywa się łatwiejszą Drogą Jubileuszową.

- To trasa przeznaczona przede wszystkim dla rodzin i przyjaciół ultramaratończyków. Po prostu ich kibiców. Przewidzieliśmy dla nich 12-godzinny limit czasu, żeby mogli sobie bardzo spokojnym tempem uczestniczyć w zawodach, a jednocześnie dopingować biegaczy na długiej trasie. Zazwyczaj jest tak, że ultramaratończycy skazani są na samotność. Odległości są dla kibiców zbyt duże, a teren trudno dostępny. U nas wystartują wszyscy razem, ale bieg jest prowadzony po pętlach, więc będzie się można spotykać na trasie - wyjaśnia Radosław Jęcek, organizator imprezy

Dodaje, że wpisowe na trasę Mini wynosi 40 zł, a osoby poniżej 18 roku życia są zwolnione z opłat. Bezpłatny udział w imprezie mają zapewniony także mieszkańcy Karpacza i ratownicy grupy karkonoskiej GOPR.

Wyzwaniem sportowym będzie wbiegnięcie na Śnieżkę dwu i trzykrotnie. W tym przypadku trzeba będzie zdobyć szczyt zarówno Drogą Jubileuszową, jak i zakosami czarnego szlaku pokonując 33 lub 57 km. Tu limity nie są już takie przyjazne. Ultramaratończycy muszą zakończyć bieg po 12 godznach, ale po drodze czekają ich jeszcze limity pośrednie.

Zapisy ruszyły kilka dni temu i chociaż impreza jest zupełnie nowa, a organizatorzy jeszcze nie rozpoczęli akcji informacyjnej, na liście startowej jest już ponad 60 osób.

Atrakcją dla uczestników 3xŚnieżka = 1xMont Blanc będzie karta zawodnika, która ma upoważniać do licznych zniżek w Karpaczu. - Rozmowy jeszcze trwają i nie mogę podać szczegółów, ale staramy się pozyskać ciekawych partnerów - dodał Radosław Jęcek.

Informacje, regulamin, zapisy

IB

fot. Wikipedia

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce