Trzynastolatka na podium open półmaratonu J.Kusocińskiego w Błoniu!

Opublikowane w ndz., 18/08/2019 - 13:18

Młoda Eliza Galińska odniosła największy sukces w swojej dotychczasowej karierze, zostając wicemistrzynią Półmaratonu Powiatu Warszawskiego-Zachodniego im. J.Kusocińskiego w Błoniu!

W mocnej stawce 13-latka z Pruszkowa wyprzedziła m.in. Ukrainkę Swietłanę Iveruk z Równego czy Karolinę Lewandowską z Dream Run. 21-kilometrową trasę z Błonia do Borzęcina zawodniczka UKS Filipides Teresin pokonała w 1:29:15. Wygrała Ukrainka Valentyna Kiliarska (1:27:01).

Bieg mężczyzn w Borzecinie rozstrzygnął na swoją korzyść Andrzej Starzyński (1:10:42). Bieg ukończyło 441 osób.

Eliza Galińska to biegowe objawienie tego sezonu. Młoda biegaczka zajmowała już trzecie miejsce open w 5-kilometrowym biegu o Puchar Bielan (18:07) czy czwarte w Biegu Konstytucji 3 Maja (18:15).

W miniony czwartek w biegu na 2000m podczas mityngu lekkoatletycznego na stadionie warszawskiego Orła, pobiegła lepiej niż rekord Polski młodziczek (14-15 lat) – 6:39.43! W kwietniu tego roku Eliza wygrała Ogólnopolskie Igrzyska Młodzieży Szkolnej w Biegach Przełajowych. To najwyższej rangi impreza sportowa Szkolnego Związku Sportowego w Polsce.

O młodej biegaczce zrobiło się głośno, gdy w wieku 11 lat nabiegała 18:29 w trójmiejskim parkrunie. Dziś jest rekordzistką parkrunu Warszawa Praga - 17:40 (6 lipca 2019). W wieku 8 lat biegała 5 km poniżej 22 minut, a 20 minut złamała mając 9 lat.

AKTUALIZACJA

Ciekawostką tej historii jest regulamin półmaratonu PWZ, który mówi o minimalnym wieku uczestników - 18 lat.

Jak poinformował nas dyrektor imprezy Radosław Karpiński, dziewczynka wystartowała w imprezie za pisemną zgodą rodziców, a na trasie asystował jej trener (na rowerze).