Tysiące kilometrów, czyli najdłuższe ultramaratony świata

 

Tysiące kilometrów, czyli najdłuższe ultramaratony świata


Opublikowane w wt., 08/04/2014 - 09:16

Dla uczestników tych biegów 200 km trasy to zaledwie rozgrzewka. Oni pokonują znacznie dłuższe dystanse.

W 1928 r. w ramach Bunion Derby, 199 biegaczy wyruszyło z Los Angeles, by po 84 dniach dotrzeć do Nowego Jorku. Ta sztuka udała się tylko 55 z nich. Bunion Derby uważa się początek biegów wieloetapowych. Od tamtej pory ultramaratończycy podejmują wyzwania indywidualnie i podczas zawodów, by pokonać jak najdłuższy dystans w najkrótszym czasie.

Dwa tygodnie temu pisaliśmy o doniesieniach naukowców, którzy zbadali uczestników ultramaratonów na dystansach od 80-5000 km. Wynikiem tych badań był wniosek, że ultrasi są jak wino i z wiekiem rosną ich możliwości. Po czterdziestce najlepiej startować na dystansach pomiędzy 1000-1600km (zobacz naszą publikację).

Zwracaliście nam wtedy uwagę, że coś z tymi liczbami jest chyba nie tak i że chyba pomyliły nam się zera. Na dowód, że liczba zer się zgadza, przedstawiamy Wam dziś kilka naprawdę długich biegów organizowanych regularnie w różnych częściach świata.

Self-Transcendence 3100 Mile Race - ok. 5000 km

To najdłuższy bieg po atestowanej trasie. Jego dodatkowa trudność polega na tym, że nie odbywa się w ciekawym terenie. Zawodnicy biegną po pętli i robią to ponad 5 tys. razy wśród ulic Nowego Jorku. Według nas, jest to również najnudniejszy bieg na świecie.

http://3100.srichinmoyraces.org/

Trans Europe Foot Race - ok. 5000 km

W zależności od edycji jego dystans i trasa się zmienia, ale zawsze chodzi o to, by przebiec z jednego krańca Europy na drugi. W 2003 r. biegacze pokonali ponad 5000 km z Lizbony do Moskwy. Pięć lat później biegli z włoskiego Bari na Nordkapp. Kolejna edycja odbyła się 2012r. Wtedy trasa prowadziła z Danii (Skagen) na Gibraltar. Niestety nie wiadomo, czy odbędą się kolejne takie biegi. Ich organizator Ingo Schulze, na razie odpoczywa i szykuje się do innej imprezy -  Spreelaufu, czyli ponad 400-kilometrowego biegu przez Niemcy.

http://www.transeurope-footrace.org

La Trans Gaule - ok. 1100km

Od 2001r. odbywa się bieg, którego uczestnicy pokonują Francję od Kanału La Manche do południowego wybrzeża. Dziennie pokonują od 45-77km. Tegoroczna edycja odbędzie się w sierpniu, a zapisy już trwają. Na liście startowej znajdują się zawodnicy z całego świata.

http://www.la-transegaule.fr/category/transegaule-2/

Mil Kil France - 1000km

W tym roku odbędzie się czwarta edycja biegu na trasie bardzo zbliżonej do Trans Gaule. Organizatorzy – ci sami, którzy organizują Trans Gaule, podkreślają, że Mil Kil nie jest rywalizacją sportową, a bardziej spotkaniem przyjaciół, którzy razem biegną przez od północnego do południowego wybrzeża Francji. Biorą w nim udział głównie lokalni biegacze.

http://www.la-transegaule.fr/category/milkil/

Co Wy na to?

IB

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce