Ugandyjskie zwycięstwo w Japonii

 

Ugandyjskie zwycięstwo w Japonii


Opublikowane w pon., 03/02/2014 - 09:53

Abrahama Kiplimo, zwycięzca japońskiego maratonu Beppu-OitaZakończony w niedzielę maraton Beppu-Oita w Japonii przyniósł nieoczekiwane zwycięstwo Abrahama Kiplimo. Ugandyjczyk startuje w międzynarodowych maratonach od 2010 r., jednak  do tej pory nie wygrał żadnego z nich. Swoją dotychczasową życiówkę 2:13:32 uzyskał podczas maratonu w Rotterdamie. Zajął wtedy 11. miejsce. W Japonii wysunął się na prowadzenie już na 35. kilometrze i utrzymał je do końca. walcząc z bardzo szybkim Masato Imai. Na metę przybiegł w czasie 2:09:23.

- Uczyłem się od mojego partnera treningowego Stephena Kiproticha, obecnego mistrza olimpijskiego i mistrza świata. On udzielał mi rad. Być może następny maraton będę mógł pobiec w czasie 2:07 lub szybciej - obiecywał Kiplimo organizatorom, którzy szans na zwycięstwo upatrywali w kenijskim zawodniku Jasonie Mbote.

Przed maratonem pojawiały się także opinie, że to właśnie Mbote jest w stanie pobić rekord trasy (2:08:15) ustanowiony w zeszłym roku przez Yuki Kawauchiego, ulubieńca nie tylko japońskiej publiczności. Wśród kandydatów do zwycięstwa wymieniano także mongolskiego biegacza Ser- Od – Bat- Ochira, który ostatnio często pojawia się na trasach japońskich maratonów, a w grudniu zeszłego roku wygrał Hofu Marathon z czasem 2:09:00. Zwycięstwo, które zaskoczyło Japończyków, w Ugandzie było czymś zupełnie spodziewanym.

- Mamy wielu utalentowanych zawodników w Ugandzie. Trenujemy ich i prowadzimy krok po kroku. Nie spieszymy się z tym, ale jesteśmy pewni, że Uganda będzie dominowała na świecie - powiedział dziennikarzom gazety New Vision Jurrie Van Der Velden, przedstawiciel firmy reprezentującej interesy czołowych ugandyjskich biegaczy.

Faworyci organizatorów zajęli miejsca poza podium.

Wyniki:

1.  KIPLIMO Abraham    (UGA) - 2:09:23 RŻ
2.  IMAI Masato                (JPN)2:09:30 RŻ
3. SHIRAISHI Kenichi       (JPN)-2:10:36

Kobiety:
1. YAMAGUCHI Haruka (JPN)- 2:41:56
2. KANEKO Miyuki        (JPN) - 2:53:35
3. OBA Tomoka             (JPN) - 2:55:42

IB

Fot. iaaf.org

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce