Ukraińcy zdominowali Bełchatowską Piętnastkę [WIDEO, ZDJĘCIA]

Opublikowane w pon., 18/11/2013 - 14:40

Na klasycznym dystansie w Bełchatowie biegano już po raz siedemnasty. Był też bieg na 5 km. Obok zawodników z Polski na starcie imprezy stanęli także zawodnicy z Ukrainy i Portugalii, dzięki czemu pobito rekord frekwencji imprezy.

Uczestnicy imprezy przez chwilę mogli poczuć się jak siatkarze PGE Skry Bełchatów, bowiem biuro zawodów znajdowało się w hali, gdzie swoje mecze rozgrywają Mariusz Wlazły, Karol Kłos czy Stefan Antigua, który zresztą niedawno został trenerem reprezentacji Polski. Biuro usytuowano na samym parkiecie hali, a nie – jak często to bywa - gdzieś w korytarzu.

Wzorem choćby XXV Biegu Niepodległości w Warszawie, startujących zawodników przydzielono do trzech stref czasowych. W pierwszej linii stanęli Ci z rekordem życiowym poniżej 45 minut. Sygnał do rozpoczęcia rywalizacji dał członek Bractwa Kurkowego – wystrzał z małej armaty to tradycja bełchatowskiej imprezy.

Biegacze mieli do pokonania trzy pętle po 5 km ulicami miasta. Nie mieli łatwo - do mety dotarło 725 osób (zgłoszonych było ponad 800 osób).

Zwyciężył Oleksander Matvichiuk – ukraiński zawodnik biegający w barwach słowackiego klubu (stąd w oficjalnych wynikach nazwisku zwycięzcy figuruje skrót SVK). Drugie miejsce zajął Ukrainiec Roman Savchuk, a trzecie Bogdan Semonowycz – ubiegłoroczny zwycięzca. Najlepszy Polak znalazł się tuż za podium imprezy. Marcin Błaziński stracił zwycięzcy półtorej minuty. Kolejne dwa miejsca też przypadły również zawodnikom z Ukrainy. Drugi z Polaków był dopiero 7. w klasyfikacji generalnej.

Również wśród Pań zwyciężyła zawodniczka z Ukrainy – Vita Poteruk. Ku uciesze kibiców kolejne miejsca na podium zajęły już jednak Polki: Karolina Górna i Ewa Brych Pająk. I to nie dlatego, że w stawce zabrakło kolejnych Ukrainek, bo tuż za plecami naszych Pań finiszował Natalia Batrak. Z kolei piąta lokata stała się udziałem Svety Olijnyk.

Na najlepszych zawodników czekały nagrody finansowe. Dodatkowa nagroda 500 złotych przewidziana była za pobicie rekordu trasy, który wynosi w śród mężczyzn wynosi 44:45 a kobiet 53:20. Niestety żaden z zawodników nie zbliżył się do tego wyniku.

5.OLIJNYK Pavel UKR 47:21

W ocenie zawodników, jak i organizatorów zawody wypadły poprawnie.

– Bardzo spodobał mi się bieg w Bełchatowie nieźle zrobiony, trasa szybka i jestem pod wrażeniem bazy sportowej Bełchatowa – napisał na stronie swojej grupy biegowej Robert Goch z Piaseczna.

– Nie ma imprezy, która jest idealnie zorganizowana, zawsze są jakieś niuanse do poprawienia. Wypisujemy sobie te rzeczy i poprawimy w przyszłym roku. Jednak uważam, że impreza przebiegła sprawnie, bez większych zgrzytów czy wpadek. Jeśli chodzi o organizację zawodów, to jesteśmy bardzo zadowoleni – powiedział Wiktor Rydz z zespołu ds. kultury i sportu Urzędu Miasta Bełchatów, organizator biegu.