Ultra Fiord: Znana przyczyna śmierci ultrasa

 

Ultra Fiord: Znana przyczyna śmierci ultrasa


Opublikowane w śr., 27/04/2016 - 08:56

Do śmiertelnego wypadku na trasie 100-milowego Ultra-Fiord doszło w sobotę 16 kwietnia. Jednak emocje związane z tą bulwersującą sprawą nie opadły.

Ultratończycy na świecie interesują się rozwojem sytuacji, która każe stawiać pytania o bezpieczeństwo ekstremalnych biegów ultra rozgrywanych w trudnym terenie. Biegacze stawiają pytania o zaplecze organizacyjne nie tylko chilijskiej imprezy, ale takich imprez w ogóle.

Meksykanin, doświadczony ultramaratończyk Arturo Héctor Martínez Rueda 14 kwietnia napisał na swoim profilu: „Idę na metę, a przy okazji zbieram punkty kwalifikacyjne”. 57-latek wystartował z myślą o UMTB. Jednak warunki były ciężkie. Organizatorzy wprowadzali zmiany na trasie, ale biegu nie przerwali. Na 65. kilometrze w niewyjaśnionych okolicznościach Meksykanin zmarł.

Od tamtego momentu minęło 10 dni. Dzisiaj wiadomo już więcej na temat tego wydarzenia. Początkowo podjęcie akcji poszukiwawczej nie było możliwe, ze względu na silny wiatr. Organizatorzy zamieścili oświadczenie, w którym poinformowali o śmierci biegacza i jako prawdopodobną przyczynę podali hipotermię. Oburzyli tym rodzinę zmarłego, która nie zgadzała się na oficjalne oświadczenie, zanim jego śmierć nie zostanie potwierdzona. Zarzucili również organizatorom chaos informacyjny.

Dopiero 3 dni później śmigłowce dotarły do miejsca wypadku. Ciało biegacza przysypane grubą warstwą śniegu znaleziono zaledwie 50 metrów od miejsca, w którym mógł znaleźć schronienie i spotkać innych biegaczy.

Przyczyna została stwierdzona po badaniach wykonanych przez Servicio Medico Legal. Wyniki sekcji nie zostały upublicznione, ale hipotermia znalazła się a w oficjalnym oświadczeniu policji - Carabinieros de Chile. 

Niestety wciąż nie wiadomo w jakich okolicznościach zmarł Arturo Héctor Martínez Rueda. Nie ma świadków tamtego zdarzenia. W weekend ciało biegacza zostało wydane rodzinie i zostanie skremowane. 

Jak poinformowała La Prensa Austral, mimo tragicznego zdarzenia i faktu, że bezpieczeństwo biegów rozgrywanych w Patagonii zależy od warunków atmosferycznych, a trasa nie jest łatwo dostępna z zewnątrz, organizatorzy zdecydowali, że rozpoczną przygotowania do trzeciej edycji Ultra Fiord.

Strona imprezy: www.ultrafiord.com

IB


Tagi:

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce