Ultra na świecie: Azory – siła spokoju

 

Ultra na świecie: Azory – siła spokoju


Opublikowane w czw., 09/08/2018 - 07:08

Azory, to brzmi egzotycznie! Wbrew pozorom, wyspy nie są wcale tak odległe. Stosunkowo łatwo (i niedrogo) można na nie dotrzeć z Polski, przenosząc się do zupełnie innego świata, w którym czeka nas cisza, spokój, dzikość przyrody, wulkaniczny krajobraz i mnóstwo zieleni. Klimat wysp jest wyjątkowo przyjazny i w miarę stały. Jest tu po prostu ciepło – zimą przyjemnie ciepło a latem… nie za ciepło (temperatura wynosi średnio 26 stopni, nie ma więc tropikalnych upałów).

Na archipelag składa się dziewięć wysp: São Miguel, Santa Maria, Terceira, Graciosa, São Jorge, Pico, Faial, Flores e Corvo. Choć niezbyt duże, charakteryzują się doskonałymi warunkami do biegania. Nic dziwnego, że w ciągu roku odbywa się tam kilka imprez, głównie w kategoriach ultra. Bez wątpienia najbardziej znaną jest Azores Trail Run na wyspie Faial. Tam również odbywa się Columbus Trail. Biegi te mogą poszczycić się międzynarodową obsadą. My jednak dzisiaj chcemy zaprosić na największą z wysp São Miguel i bardziej kameralny bieg Epic Trail Run Azores. Jego uczestnikami są niemal wyłącznie Portugalczycy. Może w tym roku na liście startowej po raz pierwszy pojawi się polska flaga?

TERMIN

Bieg odbędzie się 8.12.2018. Uczestnicy najdłuższego biegu (120 km) ruszą na trasę dokładnie o północy a ci, którzy wybiorą krótsza opcję o 7:00.

POGODA

Średnia temperatura w grudniu wynosi 15 stopni Celsjusza, wilgotność to 70%. Opady są częstsze zimą. Wtedy też przypadają średnio 3-4 godziny nasłonecznienia na dobę.

TRASA

Wyspa São Miguel jest największą częścią archipelagu. Mierzy niecałe 65 km długości, od 8 do 15 szerokości i ma aż trzy pasma górskie. Dzięki temu organizatorzy mogą zaoferować dwie interesujące trasy ultra oraz dwie krótsze.

Głównym dystansem jest EPIC120 – Ultra Trail Endurance. Bieg startuje w Nordeste i finiszuje w hali sportowej Açor Arena w miejscowości Vila Franca do Campo. Trasa mierzy dokładnie 118.9 km i ma 6376 m przewyższenia. Po drodze znajduje się 11 punktów odżywczych będących jednocześnie punktami kontrolnymi. Limit czasu na pokonanie tej trasy 28 godzin. 5 punktów ITRA.

Krótsza wersja EPIC60 – Ultra Trail. Start odbywa się w Furnas a meta mieści się w tym samym miejscu, co w przypadku dwukrotnie dłuższej trasy. Ta mierzy 60.1 km ( 2786 m przewyższenia). Po drodze 6 stacji odżywczych/punktów kontrolnych. Limit czasu wynosi 14 godzin. 4 punkty ITRA.

Organizatory oferują też dwa krótkie dystanse: trailowy EPIC30 z Água de Pau village (31.4 km i +1724 m, limit 9 h) oraz trekkingowy EPIC15 (14.6 km i +618 m) a limitem aż 6 godzin.

Warto zwrócić uwagę na regulamin biegu, w którym organizatorzy przewidzieli kary czasowe na przykład za bieg z osobą towarzyszącą nie będącą uczestnikiem zawodów (2 godziny) czy wyłączoną czołówkę lub tylne oświetlenie po zmroku (30 minut).

ZAPISY

Będą czynne do 25.11.2018 na TEJ stronie. Do końca sierpnia obowiązują najniższe opłaty: 80 euro za EPIC120, 50 euro za EPIC60, 30 euro za EPIC30 i 20 euro za EPIC15. We wrześniu i październiku wszystkie stawki będą wyższe o 10 euro a w listopadzie o 20.

WYMAGANE DOKUMENTY

Dowód osobisty lub paszport.

WYJAZD

Na Azory z Polski można dolecieć tanimi liniami z przesiadką na przykład w Lizbonie, Porto albo Madrycie. Koszty są zróżnicowane. Przy odrobinie szczęścia można się zamknąć całkowitej kwocie poniżej 400. Tanie są zwłaszcza przeloty w samej Portugalii.

KOSZTY POBYTU

Noclegi nie są drogie. Łóżko w pokoju wieloosobowym można wynająć już za 65 zł a prywatny pokój za 80-90 zł. Pokój dla dwóch osób będzie tańszy – można znaleźć ofert już za 130 zł i to ze śniadaniami. Posiłek w niedrogiej restauracji zjemy za 8-10 euro.

INNE BIEGI

Ciekawą propozycją jest Triangle Adventure. To trzydniowa impreza, w ramach której uczestnicy muszą pokonać określone dystanse, każdego dnia na innej z wysp: Pico, São Jorge i Faial. Na tej ostatniej odbywają się wspomniane we wstępie najpopularniejsze imprezy archipelagu: Azores Trail Run i Columbus Trail.

Strona Trail Run Azores: www.epictrailrunazores.com/en

KM


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce