Ultra na świecie: Chianti - ultra o smaku wina

 

Ultra na świecie: Chianti - ultra o smaku wina


Opublikowane w pt., 21/09/2018 - 09:40

O Marathon des châteaux du Médoc, podczas którego w punktach odżywczych serwowane są wina, słyszał już niemal każdy maratończyk. Niewielu jednak wie, że jest także… winne ultra. To młoda impreza, która zadebiutowała w tym roku i od razu spotkała się entuzjastycznym przyjęciem – wystartowali w niej biegacze z 22 krajów. Z początkiem września rozpoczęły się zapisy na drugą edycję Trail Ultra Chianti.

Jego organizatorzy zapraszają nas na jeden z trzech dystansów. Wszystkie trasy wiodą przez urokliwe toskańskie winnice a w punktach odżywczych czeka na nas, oczywiście, lokalne wino. I to nie koniec atrakcji!

TERMIN

Imprezę zaplanowano na 23 marca 2019 r.

POGODA

Na przełomie marca i kwietnia średnia temperatura w tym regionie wynosi 9-11 stopni Celsjusza. Aura jest typowo wiosenna.

TRASA

Do wyboru mamy trzy trasy: ultra, średnią oraz krótką.

Chianti Ultra Trail mierzy 73 km i ma 2500 m przewyższenia. Trasa rozpoczyna się w Radda i tam też kończy. Jest w jednej pętli. Po drodze zawodników czekają trzy punkty kontrolne z limitami czasu oraz pięć stacji odżywczych, które oferują, poza wodą, także piwo, wino a nawet grappę. Trasa wiedzie przez historyczne winnice regionu oraz gaje oliwne. Najwyższym punktem na trasie jest góra San Michele, która ma… 900 metrów. Limit czasu na pokonanie tego dystansu to 14 godzin. Bieg jest na liście kwalifikujących do UTMB, przyznano mu 3 pkt. ITRA.

Chianti Trial to niemal maraton – trasa mierzy 37 km (+/-1200 m). Startuje również z miejscowości Radda i wiedzie przez winnice. Na trasie jeden punkt kontrolny i trzy odżywcze. Limit czasu: 7 godzin. Ukończenie biegu daje 2 pkt. ITRA.

Chianti Short Trail to propozycja dla początkujących, którzy chcą zasmakować w bieganiu… i włoskich winach. Na pokonanie 15 km trasy będą mieli aż 4 godzin. Po drodze jeden, za to świetnie wyposażony punkt odżywczy. Przewyższenie, jak na tak krótki dystans, całkiem okazałe: 550 m.

ZAPISY

Rozpoczęły się 1.09.2018 i są dostępne pod TYM adresem. Za najdłuższy dystans do końca roku zapłacimy 60 euro, przez kolejne dwa miesiące 70 a rejestrując się w marcu – 80 euro. Średni dystans to koszt odpowiednio 35/40/50 euro a najkrótszy 15/20/25 euro. Organizator oferuje pakiety all inclusive, w których znajdują się także noclegi w hotelu oraz posiłki. Ceny zaczynają się od 220 euro. Na stronie imprezy można także zarezerwować wycieczkę po winnicy z przewodnikiem, z przyspieszonym kursem sommelierskim albo… safari po Toskanii.

W pakiecie startowym dystansu ultra znajdziemy koszulkę i jakiś gadżet. W cenie są także punkty odżywcze zaopatrzone w piwo i wino oraz pasta party dzień przed startem.

Do startu, jak wszędzie we Włoszech, wymagane jest zaświadczenie lekarskie.

WYMAGANE DOKUMENTY

Dowód osobisty lub paszport.

WYJAZD

Do Włoch bez problemu dolecimy tanimi liniami z kilku polskich lotnisk. Najbliższym włoskim lotniskiem jest Florencja, ale można także szukać lotów do Pizy i Bolonii. Włoskie koleje kursują sprawnie a bilety są w umiarkowanych cenach, więc dojazd z lotniska nie sprawi problemu.

KOSZTY POBYTU

Apartament w centrum miasta wynajmiemy już za nieco ponad 100 zł. Jeszcze niższe ceny znajdziemy w sąsiednich miejscowościach.

Ceny w sklepach są nieco wyższe niż w Polsce, ale krótki pobyt nie nadszarpnie naszych kieszeni. Za posiłek w restauracji zapłacimy co najmniej 10 euro, nieco mniej w taniej knajpce albo pizzerii.

Strona imprezy: www.chiantiultratrail.com/en

KM

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce