Ultra na świecie: Fajerwerki na wyspie Corfu

 

Ultra na świecie: Fajerwerki na wyspie Corfu


Opublikowane w sob., 12/01/2019 - 09:25

Wbrew temu, co może się wydawać, w Grecji istnieje ultra poza Spartathlonem. Choć o innych biegach nie jest zbyt głośno, to z pewnością warto się nimi zainteresować. Na przykład imprezą na Korfu. Frekwencja nie jest za duża, ale dobra oprawa biegu i widoki zapierające dech w piersiach – gwarantowane. Będzie kameralnie, dziko i całkowicie inaczej niż w Polsce. Do wyboru mamy cztery dystanse, z których najdłuższy, tytułowy, przekracza 100 km.

Corfu Mountain Trail odbędzie się na początku maja, co pozwala wykorzystać wolne dni i zrobić sobie prawdziwą majówkę. Atrakcji z pewnością nie zabraknie.

TERMIN

Corfu Mountain Trail odbędzie się w dniach 4-5 maja 2019.

POGODA

Średnia temperatura w maju na Korfu oscyluje wokół 18 stopni Celsjusza. Bywa ponad 20, ale raczej nie spada poniżej 13 stopni. Jest względnie sucho.

TRASA

Do wyboru mamy cztery biegi, z których tylko jeden jest tak naprawdę ultra. To tytułowe Corfu Mountain Trail. Towarzyszą mu starty na dystansach 40 (Rain Trail), 20 (Olive Tree Trail) i 10 km (Quick Trail).

Bieg główny ma 110 km i ponad 5000 m przewyższenia. Na pokonanie tej trasy mamy 26 godzin a do zdobycia 5 punktów ITRA.

CMT startuje z portu w miejscowości Ipsos, dokąd organizator przewozi uczestników autokarami, 1,5 godziny przed startem planowanym na godzinę 6:00 4.05.2019. Startowi towarzyszy huczna oprawa, fajerwerki, muzyka i gorący doping.

Trasa prowadzi przez miejscowości Spartillas i Taxiarchi a następnie przez Pantokratoras, najwyższego szczytu Korfu. Po minięciu klasztoru w Kelia biegnie się do miejscowości Peritheia na 12 km, gdzie czeka jeden z najbardziej spektakularnych punktów na wyspie. Dalej trasa wiedzie przez miasteczka Petaleia, Episkepsi, Nimfes z pięknymi wodospadami, Klimatia, Kastellanous Girou, Alimatades, Lakones, Giannades, Vatos. Region Paleokastritsa to jeden z najpiękniejszych widoków na wyspie, harmonizujący zielony kolor roślinności z ciemnoniebieskim odcieniem morza. Stąmtąd biegacze udają się doLiapades, Ermones z licznymi plażami, Varypatades, Kouramades, Kastellani. Agoi Deka, Stavros, Stroggily, Episkopiana, skąd zbieg prowadzi do miejscowości Moraitika i mety w Akti Messoghi Hotel.

ZAPISY

Są dostępne na TEJ stronie. Start na tytułowym dystansie Corfu Mountain Trail (110 km) to koszt 70 euro. Za Rain Trail (40 km) 30 euro, Olive Tree Trail (20 km) 20 euro i Quick Trail (10 km) 10 euro. Zapisy będą otwarte do 14.04.2019, o ile wcześniej nie zostanie wyczerpany limit 600 uczestników.

WYMAGANE DOKUMENTY

Dowód osobisty lub paszport.

WYJAZD

Bezpośrednio na Korfu z Polski dolecimy z Katowic, Poznania, Rzeszowa, Warszawy-Modlina (Ryanair) lub Warszawy Okęcia (WizzAir). Podczas zapisu na bieg, organizator oferuje nam też opcję transportu z Aten, do których dotrzemy z Polski bez problemu. Koszt tej usługi to 20 euro. Można więc wybrać się do stolicy Grecji, zwiedzić ją a potem ruszyć dalej na Korfu. Transportu można też, oczywiście, poszukać na własną rękę.

KOSZTY POBYTU

Noclegi w miejscowości Moraitika, skąd odjeżdżają autokary dla zawodników najdłuższego dystansu i startują krótsze, zaczynają się od 100-120 zł. Ceny nie różnią się znacząco dla jednej i dwóch osób, warto więc wybrać się na Korfu w towarzystwie.

Ceny posiłków w lokalach są bardzo zróżnicowane. Najdrożej zjemy w klimatycznych knajpkach nastawionych na turystów, najtaniej w niepozornych, w których spotykają się mieszkańcy wyspy. Generalnie trzeba się liczyć z wydatkiem rzędu od 8 do 20 euro na osobę.

Ceny w sklepach nie są wysokie, o ile nie próbujemy robić zakupów w małych sklepikach dla turystów. W większych sklepach prowiant kupimy wydając niewiele więcej niż w Polsce.

Strona imprezy: https://corfumountaintrail.com/en

KM


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce