Ultra na świecie: A może daleka północ? Najstarsze zimowe ultra w Laponii

 

Ultra na świecie: A może daleka północ? Najstarsze zimowe ultra w Laponii


Opublikowane w pt., 24/08/2018 - 09:01

Rovaniemi 150 to legenda północy – ekstremalnie trudny bieg, w warunkach, których nie można przewidzieć, w temperaturze, która może spaść nawet poniżej -30 stopni! Mimo wszystko co roku znajdują się śmiałkowie z całego świata, którzy próbują podjąć to wyzwanie. Niewielu się udaje. Tegoroczną edycję na historycznym dystansie 150 km ukończyło 26 osób, w tym tylko jedna kobieta. Trasę pokonała… na nartach. Najdłuższy dystans 300 km miał trzech finiszerów. Ostatni z nich spędził na trasie aż 4,5 dnia! Rowerem! Bieg odbywa się w najzimniejszym miesiącu, do wyboru mamy trzy dystanse ultra i trzy dyscypliny: bieg, narty i fat bike.

TERMIN

Bieg odbędzie się w dniach 22-28 lutego 2019. Wszystkie trzy dystanse startują tego samego dnia, czyli 23.02.2019 o godz. 9:00, jednak zawody zaczynają się już dzień wcześniej od obowiązkowego zebrania uczestników o godzinie 15:00. Rovaniemi66 potrwa do 24.02., Rovaniemi150 do 25.02. a Rovaniemi300 do 28.02..

POGODA

Jest trudna do przewidzenia, ale pewne jest jedno – będzie zimno. Temperatura na poziomie -15 czy -20 stopni to norma w trakcie zawodów, bywa, że spada do -30 albo jeszcze bardziej. W skrajnych przypadkach, uniemożliwiających przeprowadzenie zawodów, organizatorzy mogą je odwołać. Na stronie imprezy znajdują się szczegółowe informacje o warstwach ubrań i o tym, jak należy sobie radzić z tak dużymi mrozami.

TRASA

Mamy do wyboru trzy trasy o długości 66, 150 oraz 308 km. Każdą z nich można pokonać biegiem, na nartach, lub rowerem (fat bike). Wszystkie dystanse startują jednocześnie, bez podziału na sposób poruszania się po trasie. W klasyfikacji wyróżnia się oddzielnie kategorie.

Klasykiem jest Rovaniemi 150, które było pierwszym i niegdyś jedynym dystansem rozgrywanym w ramach zawodów. Na pokonanie 150 km zawodnicy mają 42 godziny. Trasa jest oznakowana, dozwolone jest korzystanie z urządzeń z nawigacją satelitarną, zegarków i telefonów. Po drodze znajduje się osiem punktów kontrolnych z limitem czasu. W trakcie biegu wolno robić dowolnie długie postoje, także biwakować i spać, jednak tylko tuż przy trasie i z odpowiednim oznaczeniem (migająca lampka zamontowana np. na kiju). W wyposażeniu obowiązkowym znajdują się między innymi karimaty i śpiwory – organizatorzy akceptują tylko te ze specjalnej listy na stronie biegu. Poza tym należy mieć czołówkę i czerwoną migającą lampkę oraz gwizdek i, oczywiście, odzież stosowną do warunków. Nie wolno biec z psem ani korzystać z pomocy osób z zewnątrz. Każdy zawodnik musi mieć przy sobie minimum 100 euro na wypadek potrzeby ewakuacji z trasy lub innych nieprzewidzianych zdarzeń.

Limit czasu dla trasy Rovaniemi66 to 18 godzin a dla Rovaniemi300 5 dni. Pierwsza połowa tego dystansu pokrywa się z klasykiem Rovaniemi150, druga jest słabiej oznakowana, ma znacznie trudniejsze warunki i wymaga użycia nawigacji do znalezienie punktów kontrolnych. Trasa najkrótszego dystansu jest w całości oznaczona.

ZAPISY

Są czynne od 15 sierpnia na TEJ stronie. Liczba zawodników jest ściśle limitowana: dla głównego dystansu 150 km limit wynosi 150 uczestników, dla krótszego 100 a dla najdłuższego 50 osób. Kwoty wpisowego wyglądają dość przerażająco: za najkrótszy dystans trzeba zapłacić 115 euro, za klasyczny 315 euro a za ekstremalnie długi aż 450 euro. Z opłat całkowicie zwolnione są osoby niepełnosprawne, które zdecydują się podjąć wyzwanie (limit takich przepustek to dwie dla dystansu 66 km, trzy dla 150 km i jedna dla 300 km).

Organizator zastrzega sobie prawo do odwołania biegu w przypadku skrajnie trudnych i zagrażających życiu warunków. Jeśli zrobi to przed jego rozpoczęciem, uczestnikom przysługuje zwrot kosztów, jeśli w trakcie biegu – niestety nie.

WYMAGANE DOKUMENTY

Dowód osobisty lub paszport.

WYJAZD

Do Rovaniemi można dolecieć z Warszawy z jedną przesiadką w Helsinkach. Trzeba się liczyć z kosztami ok. 1300 zł.

KOSZTY POBYTU

Są wysokie. Za dwuosobowy pokój w hotelu proponowanym przez organizatorów trzeba zapłacić 190 euro za cztery noce. Za to w cenie mamy śniadania, wifi i saunę. Na własną rękę można znaleźć nieco tańsze oferty.

Strona imprezy: www.rovaniemi150.com

KM


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce