Ultra na świecie: Surowe piękno Madery

 

Ultra na świecie: Surowe piękno Madery


Opublikowane w pt., 22/02/2019 - 08:44

Skaliste klify wznoszące się nad wodami Atlantyku, strzeliste góry tonące w chmurach, niebezpieczne urwiska, skały wymagające zwinności i maksymalnego skupienia… To tylko część atrakcji, które czekają na miłośników biegania ultra na Maderze. I choć jest ona nazywana wyspą wiecznej wiosny albo wyspą kwiatów, potrafi też pokazać swoje drugie oblicze, pełne surowego piękna a nawet grozy. Temperatura nigdy nie spada tutaj poniżej 15 stopni a opady są niewielkie, ale próżno szukać złotych plaż do wylegiwania się. Jedyne dwa spłachetki przypominające plażę powstały z piasku… przywiezionego z Sahary.

Brzegi wyspy są urwiste i surowe, podobnie jak cała Madera. Nic więc dziwnego, że choć tak niewielka, może się poszczycić kilkoma biegami ultra o międzynarodowej obsadzie. Dzisiaj przyjrzymy się temu o największych przewyższeniach (w przeliczeniu na kilometr). Madeira Sky Race to zaledwie 55 km i ponad 4000 m. w górę.

TERMIN

Główny bieg Madeira Sky Race wystartuje 1.06.2019 r. o świcie, krótsze dystanse później w tym samym dniu. Dzień wcześniej, w piątek 31.05. odbędzie się Santana Vertical Kilometer.

POGODA

Klimat Madeiry jest bardzo łagodny a średnie temperatura niewiele się zmienia w ciągu roku. Na przełomie maja i czerwca wynosi ona 18-19 stopni Celsjusza. Opady są niewielkie i bardzo rzadkie.

TRASA

Do wyboru mamy trzy dystanse, ale tylko jeden z nich to ultra. Równocześnie odbywają się biegi na dystansach 21 i 13 kilometrów a dzień wcześniej ekstremalny Santana Vertical Kilometer, który na dystansie niespełna 5 km ma ponad 1000 metrów przewyższenia.

Madeira Sky Race (MSR):

 • 55.6 km, +4121 m,
 • 6 punktów odżywczych, 4 punkty kontrolne z limitem czasu,
 • limit czasu 14 godzin,
 • kilka eksponowanych pasaży wymagających umiejętności wspinaczkowych (stopień 2 wg brytyjskiej skali scramblingowej - czyli jak Orla Perć, może odrobinę trudniej, ale prawdopodobnie bez klamer i łańcuchów),
 • najwyższy punkt na trasie: Pico Ruivo 1861 m n.p.m..

Santana Sky Race (SSR):

 • 21 km, +1672 m,
 • 3 punkty odżywcze będące jednocześnie punktami kontrolnymi z pomiarem czasu,
 • limit 7 godzin.

Laurissilva Sky Race (LSR):

 • 13 km +655 m,
 • 1 punkt odżywczy/kontrolny,
 • limit czasu 4 h.

Santana Vertical Kilometer:

 • 4,8 km, +1003 m,
 • bieg odbywa się dzień przed pozostałymi,
 • cała trasa prowadzi pod górę, końcówka jest mocno techniczna i wspinaczkowa,
 • meta w Encumeada Alta (1785m), skąd roztacza się widok na panoramę wyspy,
 • limit 2,5 h.

ZAPISY

Zapisy są dostępne na TEJ stronie. Za start na najdłuższym dystansie zapłacimy 65 euro, za Santana Sky Race 25 euro, za Laurissilva Sky Race 12 euro a za Vertical Kilometer 25. Obecne ceny obowiązują do 5.05. Później znacząco wzrosną (MSR aż do 150 euro!), ale bardziej prawdopodobne jest, że szybciej skończą się miejsca. Limity uczestników to: 400 osób dla głównego dystansu MSR, 500 dla SSR, 600 dla LSR – 600 i 200 dla Santana Vertical Kilometer. W trakcie rejestracji należy wypełnić oświadczenie o stanie zdrowia.

WYMAGANE DOKUMENTY

Dowód osobisty lub paszport.

WYJAZD

Nie ma bezpośrednich połączeń na Maderę. Do głównego lotniska wyspy Funchal dotrzemy z przesiadką, najlepiej w Lizbonie. Ceny lotów zaczynają się od 1200 zł w dwie strony, ale można je obniżyć np. polując na okazyjne bilety do Lizbony.

KOSZTY POBYTU

Za dwuosobowy pokój zapłacimy średnio 150-250 zł. Madera to jedna z najszybciej zyskujących popularność destynacji, więc noclegi warto rezerwować z jak największym wyprzedzeniem. Na ponad trzy miesiące przed biegiem, zarezerwowanych jest 95% miejsc.

Ceny na Maderze są wyższe niż w kontynentalnej Portugalii, ponieważ produkty trzeba na wyspę dostarczyć. Jest więc zauważalnie drożej niż w Polsce, ale wciąż w porównaniu np. z krajami skandynawskimi, nie jest źle. Za kanapkę zapłacimy 3 euro, za przekąskę z menu fast-food 4-5 euro a za pełne danie w restauracji średnio 10-14 euro (królują dania z ryb i owoce morza). W sklepach jest drożej, ale kilkudniowy pobyt na Maderze nie zrujnuje naszego budżetu. Tak za butelkę wody zapłacimy od 0,3 do 1 euro, za chleb średnio 1 euro.

INNE BIEGI

Najbardziej znaną imprezą ultra na Maderze jest bez wątpienia Madeira Island Ultra-Trail, które odbywa się pod koniec kwietnia. Inna to Ultra Madeira.

KM


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce